08.11.2018

63. Krakowskie Zaduszki Jazzowe

63. Krakowskie Zaduszki Jazzowe

Część pierwsza – STANISŁAW SŁOWIŃSKI QUINTET
Stanisław Słowiński – viol, Zbigniew Szwajdych – tp, Kuba Płużek – p,  Justyn Małodobry – bass. Dawid Fortuna – dr

Część druga – CHINA MOSES IN MEMORIAM ARETHA FRANKLIN

 

 

Stanisław Słowiński – skrzypek, aranżer, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista.

Laureat Grand Prix 39. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors z autorskim projektem Stanisław Słowiński Quintet. Laureat Nagrody Publiczności na I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2014. Wielokrotnie nominowany w kategoriach „Skrzypce” oraz „Nowa nadzieja” w ankiecie Jazz Top czytelników Jazz Forum.

Jako lider projektów autorskich, sideman oraz współpracując z kilkunastoma orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi (m.in. Sinfonietta Cracovia, Krakowska Orkiestra Kameralna) koncertuje regularnie w całej Polsce oraz za granicą: m.in. Korea Południowa, Chile, Chiny, Włochy, Francja, Norwegia, Islandia, Anglia, Ukraina, Czechy, Gruzja, Austria, Węgry. Uczestniczył w realizacji projektów z udziałem artystów o międzynarodowej renomie takich jak Brian Eno, Ben Frost, Daniel Bjarnason, Elliot Goldenthal, Diego Navarro, Ludwig Wicki, Joe Hisaishi, Robert Kabara, Joanna Słowińska, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Orzechowski.

Związany z muzyką od ponad 18 lat; naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat. W latach 2010-2012 student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec dr hab. Roberta Kabary; po dwóch latach studiów na wydziale muzyki klasycznej poswięcił się całkowicie muzyce improwizowanej. Stawia nacisk na wszechstronny rozwój muzyczny; uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich i lekcjach otwartych kształcąc się jako skrzypek w zakresie muzyki klasycznej oraz jazzu – pod okiem m.in.: Marka Feldmana, Adama Bałdycha,  Michała Urbaniaka, Peter’a  Buck’a, Łukasza Syrnickiego, Wiesława Kwaśnego, Grigorija Zhyslina, Kaji Danczowskiej, Ariego Putiainena. Warsztat kompozytorski doskonalił również jako uczestnik pierwszej edycji FMF Master Classes for Young Composers w Alvernia Studio, w ramach których swoje wykłady prezentowali m.in. Trevor Morris, Diego Navarro, Robert Elhai, Michael Todd, Robert Messinger.
Jest współtwórcą nowego gatunku muzycznego: akustroniki.

Współtworzy autorskie projekty; m.in. Stanisław Słowiński Quintet, AKT, DUCH, J.A.S.S Trio, Vetur Blóm, Orkiestra Rzeczypospolitej Krakowskiej. Ma w swoim dorobku dziesiątki utworów, które aranżował i komponował na składy wszelkiego rodzaju; od utworów elektronicznych, na skrzypce solo, przez kwartety smyczkowe, składy jazzowe, aż po utwory orkiestrowe. Współzałożyciel i realizator krakowskiego InfraSound Studio.

Uczestnik i laureat wielu międzynarodowych festiwali i konkursów: m.in.: Cheoyong World Music Festival, Jeonju International Sori Festival, Kavkaz Jazz Festival, WOMAD Chile, WOMEX 2015, Festiwal Muzyki Filmowej, festiwal Rozstaje, SlotArt Festiwal, Cracovia Sacra, Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy Pod Baranami, Jazz Juniors 2015 – Grand Prix oraz nagroda dodatkowa, I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta – Nagroda Publiczności, IV Ogólnopolski Festiwal Improwizacji i Interpretacji Jazzowej w Siedlcach – III miejsce oraz Nagroda Publiczności, Konkurs o tytuł Nowej Nadzieji Jazzu – Novum Jazz Festiwal – wyróżnienie.

Jako lider projektów autorskich, muzyk sesyjny nagrywa m.in. dla Hevhetii, For Tune, Kayaxu.

www.stanislawslowinski.pl

 

China Moses – wschodząca gwiazda jazzu, muzyki soul i R&B, a także modelka, aktorka, prezenterka radiowa. Córka legendarnej wokalistki Dee Dee Bridgewater i reżysera Gilberta Moses. Urodzona w Los Angeles, wychowywała się i mieszka w Paryżu.

Jak wokalistka zadebiutowała w wieku 16 lat singlem „Time” z pogranicza soulu i jazzu. Współpracowała z Guru, DJ-em Mehdi, Karriem Rigginsem, Meshellem Ndegeocello, Anthonym Marshallem. W 2009 roku wraz z pianistą Raphaëlem Lemonnierem wydała album “This One’s for Dinah” składając hołd Dinie Washingtonie. Album ukazał się w wytwórni Blue Note Recrods, co pozwoliło Moses wejść na dobre w krainę jazzu, a sama płyta stała się największą artystyczną ostatnich lat.  Kolejnym albumem nagranym wspólnie z Lemonnierem jest „Crazy Blues” (2012), okrzyknięty przez brytyjski magazyn „Time” jednym z najlepszych albumów 2013 roku. Tą płytą wokalistka złożyła hołd artystkom inspirującym ją w twórczości i mającym wpływ na jej wrażliwość muzyczną. Nie zabrakło na nim utworów Janis Joplin, Niny Simone, czy Donny Summer. Najnowszy krążek Chiny zatytułowany „Nightintales” został wydany 31 marca 2017 r., jest szóstym w karierze albumem wokalistki. 12 utworów z tego albumu może śmiało zostać uznanych za nowe standardy. China jak łucznik, czerpie z drżenia swoich poprzedników i wypuszcza strzałę w przyszłość daleko przed tych co za nią podążają. Choć koncertuje okazjonalnie, jest atrakcją największych festiwali i prestiżowych estrad. Jej spuścizna R&B pozwala śmiało przechodzić obok fraz, przenosić emocje na teksty i sycić się każdą nutą. Otoczona wspaniałymi muzykami gotowa jest na nowo odkrywać wokalistykę jazzową zabierając słuchaczy do swojego świata muzyki.

www.chinamoses.com

 

Więcej informacji:
www.krakowskiezaduszkijazzowe.dt.pl <kliknij>

 

Organizator wydarzenia – Stowarzyszenie Leśny Partyzant / Marek Stryszowski

Czwartek, 08.11.2018, Scena NCK
godz. 19:00

Bilet - 60 / 40 zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl