Warsztaty „Co czuje ciało?” w ramach projektu Roztańczone Rodziny

Warsztaty „Co czuje ciało?” w ramach projektu Roztańczone Rodziny

Po raz kolejny w tym sezonie edukacyjnym mamy wielką przyjemność zaprosić Was do studia KCC na warsztaty ruchowe dla rodzin z dziećmi. Tym razem przychodzimy do Was z propozycją warsztatu Co czuje ciało? prowadzonego przez Monikę Kiwak. Warsztat odbywa się w ramach projektu Roztańczone Rodziny. Już 4-tego lutego 2024 roku zapraszamy Was do wspólnego działania nastawionego na wzmacnianie relacji z własnym ciałem i pogłębianie więzi między dorosłym, a dziećmi.

Warsztaty „Co czuje ciało?” w ramach projektu Roztańczone Rodziny | warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 4-6 lat

4 lutego 2024 r. (niedziela), godz. 11:00-12:00

Studio KCC (A010), Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

bilety: 35 zł (1 bilet = 1 uczestnik_czka zajęć, czyli opiekun_ka + dziecko = 70 zł)

zapisy i informacje: zapisy.kcc@nck.krakow.pl (imię i nazwisko opiekuna, imię i nazwisko dziecka, wiek dziecka i telefon kontaktowy)

O warsztacie:

Dramaturgia warsztatu Co czuje ciało? opiera się na zadawaniu sobie tytułowego pytania, starając się określić relację ze sobą samym, z ciałem osoby, z którą przyszliśmy, relację do przestrzeni (ogólnej i osobistej), czasu i tempa ruchu/bezruchu, tekstury ruchu. Dodatkowo zajęcia wspierać będą bliskość opartą na wspólnych działaniach, działaniach solo oraz na wzajemnej obserwacji siebie w ruchu i we względnym bezruchu. Jedno z zadań jest także oparte na współpracy z ciałami, których nie znaliśmy wcześniej, z innymi osobami, które są na sali. Prowadząca wykorzystuje podejście oparte na creative dance, auto masażu, wzajemnego masażu i praktyce w duchu Body Mind Centering oraz elementy metodyki duetu Segni Mossi.

Warsztat jest zaprojektowany w ten sposób, by dorosły i dziecko mieli swoje własne, osobne doświadczenie ruchu oraz, by wzmacniała się między nimi więź, by wzrastała bliskość emocjonalna i fizyczna. Pracujemy z muzyką i w ciszy, w odcinkach czasowych, w których prowadząca podąża za dynamiką grupy lub też takich, kiedy czas jest ściśle określony, dając możliwość doświadczenia „poczucia” czasu i jego ograniczeń. We wszystkich działaniach prowadząca występuje w roli liderki, która towarzyszy doświadczeniom osób na sali. Stwarza też przestrzeń na propozycje ruchu płynące od osób uczestniczących w warsztacie. Warsztat domyka możliwość zwerbalizowania swoich odczuć, ujęcia ich w słowa zapisane lub rysunki, by móc świadomie korzystać z doświadczenia swojego ciała podczas warsztatu także po jego zakończeniu.

 Warto wiedzieć:

  • Zachęcamy do przyjścia w stroju niekrępującym ruchów, także podczas turlanek na podłodze (można wziąć ubrania na zmianę).
  • Zajęcia odbędą się na specjalnej podłodze, nie będziemy potrzebować butów.
  • Sala, w której odbywają się zajęcia będzie otwarta minimum 15 minut przed zajęciami i dostępna także chwilę po (na spokojnie).
  • Zajęcia zakładają uczestnictwo 1 dziecka i 1 opiekuna, jeśli chcecie przyjść z dwójką dzieci, prosimy o kontakt.

 Więcej o programie Roztańczone Rodziny: https://roztanczonerodziny.pl/

O prowadzącej:

Monika Kiwak – magister filologii polskiej oraz wiedzy o teatrze (dramatologia) na Uniwersytecie Jagiellońskim; absolwentka Wydziału Tańca w Performers House (2009, Dania), dyplomowana instruktorka tańca współczesnego, uczestniczka certyfikowanego Kursu Body-Mind Centering® (Słowacja, Polska 2011–2015); W 2013, 2015, 2017 i 2019 roku otrzymała stypendium Alternatywnej Akademii Tańca, realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Rezydentka Dance Move Cities (Kraków, Ryga 2013–2014). W 2017 r. odbyła wizytę studyjną i szkolenie dla pedagogów w Rzymie, dzięki wsparciu Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Wielokrotnie wybierana przez Andrew Morrisha do treningu solowego dla zaawansowanych tancerzy, w 2019 r. dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca była na stypendium w Szwecji. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020). Od 2008 do 2015 roku tańczyła w Eksperymentalnym Studio Tańca Iwony Olszowskiej, praktykując improwizację z podejściem BMC®. Gra w spektaklach dla najmłodszej widowni oraz dla dorosłych.

 Więcej informacji o prowadzącej:

https://taniecpolska.pl/ludzie-tanca/monika-kiwak/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100035372576609&ref=settings

O projekcie Roztańczone Rodziny:

Rozntańczone Rodziny to pionierski w skali Polski wieloletni program z dziedziny tańca współczesnego i choreografii dla rodzin z dziećmi, odbywający się nieprzerwanie od 2011 roku. 

W naszym programie pytamy: Co przynosi rodzinie wspólna aktywność ruchowa? Jak “małe” i “duże” ciała mogą tańczyć razem? Co zmienia wspólna z dzieckiem zabawa na podłodze? Jak możemy ruszać się razem i jednocześnie pozostać blisko własnych potrzeb? Jak wyglądają nasze rodzinne choreografie? 

Międzypokoleniowe warsztaty taneczne w ramach programu Roztańczone Rodziny są okazją do zdobywania przyjemnych, kreatywnych i prozdrowotnych ruchowych doświadczeń. Wzmacniając świadomość ciała i praktykując poszanowanie różnorodności, program stwarza możliwość zabawy i tanecznych eksperymentów w obszarze relacji rodzinnych, będących matrycą relacji społecznych. 

Projekt jest kontynuacją programu Stary Browar Nowy Taniec dla dzieci — Roztańczone Rodziny realizowanego przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w latach 2011–2021. W latach 2020–2022 program odbywał się w Teatrze Polskim w Poznaniu, a od 2023 roku jednocześnie w kilku miejscach w Polsce: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatrze Ochoty im. Jana i Haliny Machulskich w Warszawie i Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. W 2024 roku po raz pierwszy Roztańczone Rodziny odbędą się w Krakowskim Centrum Choreograficznym.

Operatorem projektu jest Fundacja Performat. Opiekunką merytoryczną programu jest Hanna Bylka-Kanecka. 

www.roztanczonerodziny.pl

fot. Marcin Kucewicz