Wszystko tańczy! – tekst Wiktorii Wojas o 3. edycji KFT

Wszystko tańczy! – tekst Wiktorii Wojas o 3. edycji KFT

Niespełna pół roku od zakończenia 3. edycji Krakowskiego Festiwalu Tańca, z pomocą Wiktorii Wojas możemy powspominać wydarzenia ostatniej edycji. W tekście „Wszystko tańczy!” opublikowanym na stronie Didaskaliów znajdziecie odwołania do wszystkich kluczowych momentów festiwalu. Poniżej mamy dla Was kilka fragmentów tego tekstu, natomiast polecamy Waszej uwadze cały artykuł, który jest dostępny po tym linkiem.

Trzecia edycja Krakowskiego Festiwalu Tańca miała program intensywny i zróżnicowany. Wiele spektakli zachwycało tematyką i poziomem wykonania. Najważniejsze okazało się jednak, że był to festiwal interakcji i otwartości. Udowodnił, że granice między sceną a widownią są płynne, a taniec może być sztuką włączającą.

Organizatorki w tym roku postawiły pytanie otwarte, a podczas wieczoru inauguracyjnego zachęciły publiczność do poszukiwania licznych odpowiedzi. Dosyć szybko okazało się, że zadanie to jest dużym wyzwaniem, bo na scenie oprócz profesjonalnych tancerzy i tancerek oraz amatorów i amatorek pojawiły się różne obiekty materialne i rośliny. W programie głównym festiwalu znalazło się dziesięć spektakli, natomiast do konkursu choreograficznego zakwalifikowano trzynaście prac. Tematyka przedstawień była niezwykle różnorodna, ale niemal wszystkie eksplorowały relacje między poruszającymi się ciałami lub między ciałami a nieciałami.

Wojas, Wiktoria, Wszystko tańczy!, „Didaskalia. Gazeta Teatralna” 2023 nr 178, https://didaskalia.pl/pl/artykul/wszystko-tanczy

Fot. Klaudyna Schubert