Katarzyna Mentel

Katarzyna Mentel

 

28-2-1999 / 30-3-1999

W oczach tej czternastoletniej dziewczynki odnalazłem zarówno radość życia, jak i smutek właściwy tym, którzy cierpki jego smak już poznali. Kasia urodziła się w 1984 roku w Nowym Sączu. Zaczęła uczęszczać do przedszkola i zwracać na siebie uwagę zarówno dzieci jak i wychowawczyni. Bała bardzo uzdolniona do rysunku, wycinanek. W jej małych paluszkach plastelina zmieniała się w kształtne zwierzątka. Tym umiejętnościom towarzyszył podziw. A Kasia wtedy prawie nie słyszała. Jej komunikowanie się ze światem było utrudnione. Musiała poświęcić wiele energii i pracy by móc naukę w ogólnej szkole podstawowej. Tego sukcesu nie osiąga się za darmo, temu towarzyszyć musi wiara i nadzieja. Dwie panie surdologopedki Anna Kamińska i Grażyna Krupowa winny być tu wymienione. To one – przy Bożej pomocy – pozwoliły Kasi na powrót do normalnego – względnie normalnego – przeżywania radości dzieciństwa.
Od roku 1989 Kasia mieszka u swych dziadków w Krakowie. Jej zainteresowania twórczością plastyczną wzrastają. Nauczycielki wychowania plastycznego poświęcają jej coraz więcej czasu widząc nieprzeciętne zdolności i systematyczną pracę dziewczynki.
Owocem tej pracy są liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach krajowych i zagranicznych. Dość wymienić nagrodę w kategorii rysunku i grafiki w ogólnopolskim konkursie “Kraków”. W roku 1995 otrzymała pierwszą nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za swe osiągnięcia artystyczne.
To osobliwe dziecko zaczyna mieć swe plastyczne umiłowania. Jednym z nich staje się ceramika, której tajniki zdobywa w pracowni artystki pani Ludwiki Bursowej. Prace Kasi zaczynają wyróżniać się indywidualnością. Ma na swym koncie wystawy indywidualne (między innymi w Nowohuckim Centrum Kultury w 1996 roku). Bierze też udział w wystawach zbiorowych, ukoronowaniem tych osiągnięć jest II nagroda w międzynarodowym Festiwalu w Nothbrook (Twenty Second International Creative Arts Festival w Nothbrook, Illinois, USA, 1998).

Wiktor Zin

c17a0808960977d2b539bd89df8b39c3