„Dolomiti di Brenta” – wystawa fotografii Renaty Szpunar-Kubczyk w ramach Krakow Photo Fringe

„Dolomiti di Brenta” – wystawa fotografii Renaty Szpunar-Kubczyk w ramach Krakow Photo Fringe

wystawa czynna
7-24.06.2019

wernisaż wystawy – 7.06 (piątek), g. 18.00, górne foyer Białej Galerii CENTRUM

Moja wystawa fotografii „Dolomiti di Brenta” jest w znacznej mierze owocem przypadku, a może raczej przede wszystkim dziełem natury. Czasem w życiu bywa tak szczęśliwie, że człowiek znajdzie się po prostu w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze.

Podróż w Dolomity była spontaniczną ucieczką z miasta w samym środku lata. Nie planowałam również jakiejś szczególnej sesji zdjęciowej tamtego dnia, gdy znalazłam się na szczycie Doss del Sabion na wysokości 2101 m n.p.m., na północnym obrzeżu Brenty. Przede mną rozciągało się pasmo szczytu Cima Tosa (3173 m n.p.m.), pode mną dolina Val D’Agola.

Tymczasem od zachodu napływały warstwy skłębionych chmur. Tego dnia prognozowano w tym regionie burzę. Na moich oczach, w tej rozległej, bezkresnej przestrzeni, pomiędzy statycznymi górami, a dynamicznym niebem rozgrywał się niezwykle malowniczy spektakl, którego dramaturgię tworzyło zderzanie materii efemerycznych miękkich chmur i postrzępionych twardych skał oraz nieustanne przenikanie się światła z cieniem. Mnie pozostało jedynie naciskanie spustu migawki.

Po powrocie do Krakowa zdumiał mnie klimat tych fotografii.  Przypomniał mi się film Wernera Herzoga „Szklane Serce” i jego pierwsza scena, kiedy bawarski pasterz-wizjoner Hias, leżąc na wzgórzu ponad morzem chmur, „patrzy w dal, aż na krańce świata….”

Pomyślałam wtedy, że być może warto podzielić się z innymi tym doświadczeniem bezmiernych przestworzy.  

– Renata Szpunar Kubczyk

Renata Szpunar Kubczyk – urodzona w 1970 w Łańcucie absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (pracownie prof. J. Szancenbacha, prof. J. Nowosielskiego) w 1995 r. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureatka Srebrnego Medalu „La Mérite et Dévouement Français” w Salonie „Ces Inconnus célèbres w Paryżu 1998. Pola działalności twórczej: malarstwo, fotografia, eseistyka. Mieszka i tworzy w Krakowie.