KRAKOWSKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE 2019 – DIALOGI. Sztuka młodych. Punkt wyjścia

KRAKOWSKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE 2019 – DIALOGI. Sztuka młodych. Punkt wyjścia

wystawa czynna
1-31.07.2019

wernisaż wystawy – 4.07 (czwartek), g. 18.00, Biała Galeria CENTRUM

„Punkt wyjścia”, to wystawa prac wybranych autorów przed czterdziestym rokiem życia, mieszkających i tworzących w Krakowie, prezentowana w Galerii Białej Nowohuckiego Centrum Kultury. Ideą wystawy jest ukazanie twórczości artystów młodego pokolenia w kontekście ich indywidualnych inspiracji, stanowiących swoisty punkt wyjścia w artystycznych poszukiwaniach. Dlatego też w galerii, obok obrazów artystów zaproszonych do wystawy, znajdziemy ważne dla nich cytaty z książek, wiersze, reprodukcje obrazów, zdjęcia, szkice i notatki jak również autokomentarze zawierające genezę wystawionych prac. Wystawa jest pretekstem do ukazania tej sfery pracy artysty, która nigdy nie jest eksponowana. Sfery pełnej impulsów, zauroczeń, przemyśleń, obserwacji, zachwytów, negacji, które determinują formowanie się postawy artystycznej. Przejawem tego procesu są prezentowane prace.”

– Dariusz Milczarek, kurator wystawy malarstwa

„Celem tej wystawy jest pokazanie aktualnej twórczości młodych artystów rzeźbiarzy i malarzy w odniesieniu do twórczości swych mistrzów, którzy stanowili dla nich wyjściowy wzór oraz przykład artystycznej postawy, zarówno pod względem plastycznym jak i ideologicznym. Pojawiają się też inspiracje pozaartystyczne, ujawniające mnogość możliwości jakie niesie ze sobą wrażliwa obserwacja rzeczywistości.”

– Magdalena Cisło, kuratorka wystawy rzeźby

KRAKOWSKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE 2019 – DIALOGI.
MALARSTWO RZEŹBA RYSUNEK
Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski

„Krakowskie Spotkania Artystyczne 2019 – DIALOGI. Malarstwo Rzeźba Rysunek” to druga odsłona ogólnokrakowskiej imprezy organizowanej przez ZPAP Okręg Krakowski.
Projekt ma na celu wykazanie potencjału środowiska artystycznego Krakowa poprzez zakrojoną na bardzo szeroką skalę prezentację wielopokoleniowego, współczesnego dorobku rodzimych, profesjonalnych twórców sztuk pięknych.
Porusza koncepcje typowe dla szeroko pojętej sztuki współczesnej o charakterze klasycznym i wynikające z nich działania interdyscyplinarne i multimedialne. Artyści zaprezentują swe prace w najważniejszych krakowskich instytucjach kultury, muzeach i wielu prywatnych galeriach sztuki.
W Pałacu Sztuki TPSP odbędą się dwie tematyczne wystawy: „Kontrasty” i „Relacje”, nawiązujące charakterem do hasła tegorocznej imprezy – DIALOGI – które jest pretekstem do rozmowy i wymiany poglądów pomiędzy artystą i jego dziełem, pomiędzy samymi artystami i różnymi koncepcjami w ich sztuce oraz pomiędzy twórcą a odbiorcą.
Hasło to stanowi również punkt wyjścia do dyskusji o charakterze nie tylko artystycznym, ale również filozoficznym, humanistycznym i egzystencjalnym. Poprzez celowy dobór problemowych wystaw sięga do przeszłości i historii, poruszając również wieloaspektową problematykę teraźniejszości. Dzięki wystawienniczym rozmowom powinno stać się łatwiejsze bliższe poznanie, na co niezaprzeczalny wpływ ma odważna wymiana myśli z możliwością uzasadnienia swych racji, lżejsze powinno być przekraczanie skostniałych barier, zweryfikowanie ugruntowanych opinii oraz zwiększona szansa na znalezienie wspólnego mianownika dla różnorakich idei. Każda polemika jest cenna i dlatego DIALOGI namawiają do jej zaistnienia, a organizatorzy serdecznie zapraszają!


– Joanna Warchoł
Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków
Okręgu Krakowskiego 

Uczestnicy wystawy malarstwa:
Jan PodgórskiTomasz PrymonKamil KuzkoMarcin CzajaDariusz MilczarekMichał StonawskiKazimierz BorkowskiKatarzyna KukułaJuliusz KosinMartyna BorowieckaOlga ZąbrońMagda ChmielekMarta KawiorskaKatarzyna Makieła-OrganistyMarcin DymekErwin WyjadłowskiJustyna SmoleńAndrzej ŻygadłoAntonina Janus-Szybist, Piotr Szczur

Uczestnicy wystawy rzeźby:
Tomasz BieleckiMagdalena CisłoBogdan CzesakAndrzej Dromet, Jacek DudekMichał DziekanAnna HoroszkoPiotr IdziPaweł JachBernadetta MarciniecMonika RościszewskaJames SierżęgaMarcin SmosnaBartłomiej WęgrzynKrzesimir WiaterMaja WoźniakBarbara Zgoda

Ilustracja artykułu – Dariusz Milczarek, 120×160, tempera żółtkowa na płótnie