„Żywioł materii” – wystawa malarstwa i fotografii Marii Ptaszek

„Żywioł materii” – wystawa malarstwa i fotografii Marii Ptaszek

wystawa czynna
22.05-9.06.2019

wernisaż wystawy – 28.05 (wtorek), g. 18.00, Czarna Galeria CENTRUM

Obrazy młodej artystki Marii Ptaszek – to już nie stan ,ale aktywność żywiołów, która rozgrywa się na jej płótnach. Aktywność, transformacja, mutacja, reaktywacja – ta niecodzienna i codzienna, jakbyśmy w oddali słyszeli komunikat na jakiejś planecie świata w postaci materii malarskiej. Autorka chce odtworzyć, może  bardziej stwarza w obrazach przenikanie sensami nie tylko materii, ale kanałem komunikacyjnym, jakim jest materialność narzędzi, czyli szpachli, ale też kamyków, gałązek, piasku i za ich pośrednictwem może być przekazane znaczenie. Zmaga się z ogromem, ale i z tym, co pojedyncze, drobne, kruche, w których podróżują kwantowe siły i oddziaływania .Artystka w swoich pracach uwzględnia cztery żywioły: wodę, powietrze, ziemię, ogień, z tych elementów jest przecież zbudowany  świat i posiada moc tworzenia i niszczenia. Obrazy Marii Ptaszek jawią się jako głębia, przestrzeń i  zarówno są otwarciem na zbiorową ludzką historię. Treści tych obrazów nie czyta się, ale odczuwa. Idea artystyczna wykuwa się z materii dynamicznej, żywiołowej, cichej, a nawet milczącej. Świat artystycznej refleksji Marii Ptaszek, to sięganie do pierwotnych kreacji ziemskiego porządku, cykliczności, żywiołów – to świadomy proces tworzenia.

W powyższej ekspozycji Żywioł materii, o talencie artystki zaświadcza  siła samego obrazu.

Teresa Kotkowska-Rzepecka

Maria Ptaszek – urodzona w 1993 r. w Nowym Sączu. W 2012 roku ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza, w 2017 r. Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie uzyskując tytuł magistra sztuki. Dyplom powstał w pracowni Prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej.

Uczestniczka wystaw:
03.2019 – Nie mam nad nią kontroli – ul. Józefińska 9, Kraków. Wystawa organizowana we współpracy z Fundacja Razem Pamoja, w ramach roku kobiet z ASP
01.2019 – FAZA vol.2 ”paranoja” – Protokultura – Klub Sztuki Alternatywnej, Gdańsk
10.2018 – Co zostało z garażu? – Galeria E/A, Nowy Sącz
06.2018 – FAZA vol.1- VRCafe , Kraków
06.2018 – Zmierzchnica – Galeria Cellar, Kraków
04.2018 – Dom w ogóle/ Dom w szczególe – Art. House – wystawa zbiorowa