Stanisław Mazuś 2014

Stanisław Mazuś 2014

 

 

„Z paletą przez życie w obronie Piękna”

14-8-2014 / 14-9-2014

wystawa retrospektywna

Galeria CENTRUM NCK zaprasza na wystawę malarstwa Stanisława Mazusia wszystkich miłośników sztuki. Szczególnie tych, którzy cenią klasyczne tematy malarskie, jak pejzaż i portret, oraz poszukują utrwalonych w kulturze wartości, takich jak dobro i piękno. Te wątki obrazuje wystawa pt. „Z paletą przez życie w obronie Piękna”.

Stanisław Mazuś (ur. w 1940 r.) studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Jest dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od roku 1967 bierze udział w międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych wystawach, konkursach oraz plenerach. Jego prace znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, muzeach, kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, między innymi w Galerii Uffizi we Florencji, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Śląskim i BWA w Katowicach, klasztorze oo. Paulinów na Jasnej Górze. Mazuś jest laureatem wielu znaczących nagród, m.in. wyróżnienia w konkursie „Bielska Jesień” w 1979 r., Nagrody Wojewódzkiej za wybitny dorobek twórczy w dziedzinie malarstwa (Katowice, 1986 r.) oraz Nagrody Prezydenta Miasta Tychy za całokształt działalności kulturalnej (2004 r.).

Stanisław Mazuś w manifeście „W obronie Piękna” pisze:

„W obliczu unicestwiania twórczych myśli i dorobku nagromadzonego przez tysiąclecia, pragnę nie dopuścić do całkowitego wyniszczenia w umysłach i sercach ludzkich wartości jaką jest wrażliwość na Piękno i problemy egzystencjalne. (…) Do obrony Piękna używam jak najprostszych środków: farby i pędzla. Jest to broń wypróbowana przez wieki i po dziś dzień sprawdza się najskuteczniej. Przeróżne, czasem szokujące eksperymenty techniczne i formalne muszą ustąpić miejsca tradycyjnym technikom. Staram się w sposób prosty i czytelny z odrobiną metafory i symboliki, przekazać odbiorcom wieloznaczność myśli, pobudzając do refleksji z prowokacją do wielokrotnego obcowania z obrazami, które emanują pozytywną energią. Odwracam się od modnych obecnie działań ukierunkowanych na szokowanie skandalem, demolowanie zastanych wartości, niszczenie autorytetów oraz kreowanie antysztuki jako najwyższego kunsztu XXI wieku.”

Galeria zdjęć: