Rosengarten

Rosengarten

wystawa prac

8/03/2017

„Rosengarten” to nowa ekspozycja z cyklu wystaw związanych ze Świętem Kwiatów w Otmuchowie. Finał wystawy pokazywanej w wielu polskich Galeriach będzie miał miejsce w Galerii CENTRUM Nowohuckiego Centrum Kultury 8 marca 2017 r.

Tematyka wystawy nawiązuje do ogrodu różanego. Wykładowcy i doktoranci zaproszeni do udziału w projekcie zdecydowali się podjąć wyzwanie bogatej, wielokulturowej symboliki róży wykształconej na przestrzeni wieków – łączącej różę zarówno z pięknem, drogą do doskonałości, jak też z cierpieniem. Na wystawie artyści zaprezentują własne interpretacje symboliki róży.

Życiorysy artystów:

Joanna Banek urodzona w 1967 r.
W 1992 r. ukończyła Instytut Plastyki w Akademii Jana Długosza w Częstochowie; dyplom z malarstwa u prof. Leona Macieja i historii sztuki u dr. Jacka Ojrzyńskiego. Otrzymała również świadectwo ukończenia Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa u prof. Jerzego Orbitowskiego (malarstwo) i u prof. Lilli Kulki (tkanina artystyczna). Uzyskała stopień doktora na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie jest zatrudniona. Uczestniczyła w około 180 wystawach zbiorowych i 25 indywidualnych w kraju i za granicą. Bierze udział w wielu plenerach i projektach artystycznych. Zajmuje się głównie malarstwem i tkaniną artystyczną.

Bogusława Bortnik-Morajda urodzona w 1962 r.
Studia ukończyła na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w 1988 r. Dyplom obroniła z wyróżnieniem w pracowni prof. Juliusza Joniaka. Od 1988 r. pracuje na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Od 2001 r. prowadzi autorską IV Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Uprawia malarstwo, rysunek, tworzy instalacje oraz zajmuje się projektowaniem wnętrz.

Iwa Kruczkowska-Król urodzona w 1977 r.
Absolwentka Krakowskiej ASP, dyplom w 2004 r. z malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia z aneksem z tkaniny unikatowej u prof. Lilli Kulki. Dyplom z specjalności scenografia uzyskała pod kierunkiem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajda w 2004 r. W latach 2012 skończyła studia podyplomowe na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 2012 r. studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka. Brała udział w wielu pobytach rezydencjalnych oraz wystawach (m.in. w Japonii, USA, Francji, Rosji, Bułgarii, Holandii, na Litwie, Węgrzech). Zajmuje się malarstwem, scenografią i tkaniną unikatową.

 Jolanta Kuśmierska urodzona w 1962 r.
Studiowała na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Śląskiego – filia w Cieszynie; dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2002 r. w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Rusa, aneks w pracowni rysunku prof. Anny Klus-Kowalczyk. Studia Podyplomowe ukończyła na kierunku grafika komputerowa Uniwersytetu Śląskiego, następnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej oraz w pracowni interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka. Od 2011 r. członkini Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg w Katowicach. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, grafiką komputerową. Bierze udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Magdalena Kulesza-Fedkowicz urodzona w 1981 r.
Studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz w pracowni filmu animowanego prof. Jerzego Kuci. Dyplom z malarstwa uzyskała w 2008 roku. Zajmuje się malarstwem i filmem animowanym. Od 2013 r. pracuje jako asystentka na ASP.

Krystyna Malinowska urodzona w 1957 r.
Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zrealizowała w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Bednarczyka, aneks w pracowni tkaniny artystycznej prof. Lilli Kulki. W 2012 r. rozpoczęła studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia malarstwo, grafikę komputerową, tworzy autorskie unikatowe tkaniny w technice batiku oraz zajmuje się ikonopisarstwem.

Joanna Zemanek urodzona 1979 r.
W 2005 r. uzyskała podwójny dyplom z wyróżnieniem z tkaniny artystycznej i malarstwa w pracowniach prof. Lilli Kulki i prof. Adama Brinckena. Od 2004 r. pełni obowiązki asystentki na Wydziale Malarstwa w Katedrze Interdyscyplinarnej w Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Lilli Kulki. Od 2009 r. pracuje też na stanowisku asystenta w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na kierunku wzornictwo. W 2012 r. uzyskała stopień doktora w zakresie sztuk pięknych na Wydziale Malarstwa ASP. Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się tkaniną artystyczną, tworzy obiekty, instalacje, filmy wideo.

Krzysztof Marchlak urodzony w 1987 r.
Studiował na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zrealizował w 2012 r. w pracowni prof. Adama Brinckena. Rok później rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem  prof. Z. Bajka. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem, rysunkiem oraz instalacją. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych i uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. W swym dorobku zawodowym ma również współpracę z Peggy Guggenheim Collection w Wenecji.

Jan Podgórski urodzony w 1987 r.
Studiował na wydziale malarstwa krakowskiej ASP, dyplom zrealizował w roku 2011. Obecnie jest doktorantem w I Pracowni Interdyscyplinarnej prowadzonej przez Prof. Zbigniewa Bajka. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem oraz ilustracją książkową. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Wojciech Kopeć urodził się  w 1977 r.
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (dyplom zrealizowany w 2003 roku) oraz na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP (dyplom zrealizowany w 2005 roku). Od 2010 r. roku pracuje jako asystent w I Pracowni Interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. W 2016 r. otrzymał stopień doktora sztuk pięknych. Zajmuje się malarstwem w połączeniu z elementami instalacji i rysunkiem oraz projektowaniem graficznym i aranżacją wystaw.

Przemysław Sławiński  urodzony w 1976 r.
Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. J. Waltosia na ASP w Krakowie, dyplom zrealizował w 2003 r., aneks z rysunku w pracowni prof. Bogusławy Bortnik Morajdy. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką komputerową, działaniami interdyscyplinarnymi z pogranicza sztuk wizualnych i muzyki. Od 2007 r. jest członkiem TPSP w Przemyślu. Obecnie pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu.

Zbigniew Bajek urodzony w 1958 r.
Polski artysta współczesny, profesor krakowskiej ASP. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem zrealizował w 1984 r. w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego. Od 1983 r. zatrudniony na krakowskiej ASP. W 2009 r. uzyskał tytuł profesora. Prowadzi I Pracownię Interdyscyplinarną oraz przedmiot Wiedza o działaniach i strukturach wizualnych. Od 2005 r. Kierownik Katedry Interdyscyplinarnej. Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię, projektowanie graficzne.

Mirosław Sikorski urodzony w 1965 r.
W latach studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Szancenbacha 1990 r., aneks z grafiki w pracowni prof. Stanisława Wejmana. Od 1996 roku pracuje na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Od 2010 roku prowadzi pracownię studentów I roku na Wydziale Malarstwa dla kierunków: malarstwo, scenografia oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. W latach 1987–2003 uczestniczył w kilkunastu pokazach nieistniejącej już grupy Trzy Oczy. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prezentował prace na kilkunastu wystawach indywidualnych.

Michał Zawada urodzony w 1985 r. w Krakowie.
W latach 2004-2009 studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 2005- 2010 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Prof. Andrzeja Bednarczyka. W latach 2010-2013 był słuchaczem Środowiskowych Studiów Doktoranckich. W 2013 otrzymał tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuki plastyczne w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne. Od 2012 roku jest asystentem w VI Pracowni Malarstwa Prof. Andrzeja Bednarczyka.