Ogólnopolska poplenerowa wystawa malarstwa – Syros 2017

Ogólnopolska poplenerowa wystawa malarstwa – Syros 2017

wystawa malarstwa
18.08 – 05.09.2018

Wernisaż wystawy – 18.08.2018 r. (sobota)  g. 15.00, Czarna Galeria CENTRUM

 

Galeria CENTRUM w Nowohuckim Centrum Kultury po raz drugi gości artystów, którzy na zaproszenie księdza profesora Stanisława Głaza spotykają się na wyspie Syros, by tworzyć obrazy w plenerze malarskim.

 

„Syros 2017” w motywach pleneru malarskiego

Bogactwem plenerowych motywów imponował zestaw prac, pokazany jeszcze na plenerze. Dziesiątki motywów z Syros w kalejdoskopowej akwareli i pastelach. Zatoczki morza ze skałkami i żaglówkami, brzegi portu, uliczki i kawiarenki Ermoupoli. Plaże z trzcinowymi parasolami na wysokich słupkach, poletka i działki wysuszonych traw po drodze na plażę z drzewkami fig, cytryn i oliwek, laurowych krzewów i roślinnych abstraktów wypłowiałej zieleni. Wszystkie przedstawienia w gamie bardzo lekkich brązowo-ugrowych szarości, szarych, oliwkowych zieleni, bezdźwięcznych, cichych błękitów. W barwach nie nasyconych, wyzbytych jakiejkolwiek surowości, żółci czy czerwieni. Akwarele suche i półsuche, powstałe w procesie szybkiego odparowania ich medium w gorącym klimacie. Ponad 50 szkicowych studyjek  wyłożonych na podłodze świetlicy! Były w nich jeszcze postaci ludzkie w spoczynku i w ruchu, na plaży, w uliczce i kawiarni, sygnowane kolorystycznie stonowaną plamą oraz walorowo wyostrzoną linią i kreską. Delikatne i transparentne plamy barwne w mozaikowej formule, uduchowiały realny obraz Syros i nadawały mu stylistycznie jednorodny wygląd letniej, lemoniadowej przystani.

Obok motywów inspirowanych pejzażem Syros w dorobku plenerowym znajduje się bogata twórczość jednostkowa i indywidualna uczestników. Kontynuująca własną pracownię lub świadomy program artystyczny. Twórczość malarska i poza malarska. Szkice rysunkowe i studia, liczne zdjęcia i foto dokumentacja, video rejestracja, collages, próbka warsztatu i performance’u oraz instalacja.

– Wiesław Smużny

 

Uczestnicy wystawy:

Maria Bieńkowska-Kopczyńska
Andrzej Borowski
Zbigniew Cebula
Jolanta Czernecka
Ewa Danecka-Chmiel
Małgorzata Flis
Anna Fornelska
Anna Forycka
Joanna Furgalińska
Barbara Frankiewicz
Krzysztof Grajczak
Małgorzata Kalińska
Janusz Karbowniczek
Artur Kardamasz
Anna Kostenko
Wojciech Kozioł
Elżbieta Kuraj
Tomasz Lubaszka
Elżbieta Luba-Nowińska
Małgorzata Maćkowiak
Krystyna Misiak
Leszek Misiak
Piotr Olszewski
Agnieszka Opala
Krzysztof Pasztuła
Maria Przybylska
Anita Rotter-Pucz
Małgorzata Ruff
Marek Ruff
Marek Rzeźniak
Adam Siałkowski
Wiesław Smużny
Aleksiej Shkurat
Kaja Solecka
Anna Ujma-Lubaszka
Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz
Anna Włoczek
Katarzyna Zawierucha

Małgorzata Żak
Anna Zadora