Ogólnopolska Wystawa Marynistyczna

Ogólnopolska Wystawa Marynistyczna

„Kraków 2001”

31-5-2001 / 29-6-2001

Od sześciu lat galeria Nowohuckiego Centrum Kultury gości na wystawach przeglądowych artystów, których łączy fascynacja tematyką morską. Początkowo były to spotkania twórców zrzeszonych w krakowskim oddziale, z czasem jednak wystawa stała się konfrontacją dokonań plastyków także z innych regionów kraju, szczególnie zaś z poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Trzy lata temu krakowskie Stowarzyszenie obchodziło w Nowej Hucie trzydziestolecie swego istnienia. Tak więc, choć Kraków dzieli od morza przeszło sześćset kilometrów, trudno zaprzeczyć, że panuje tu wyjątkowo sprzyjający, „morski” klimat dla zorganizowania ogólnopolskiego przeglądu twórczości marynistycznej.
Tak też się wreszcie stało. Organizatorzy tegorocznej edycji zwrócili się do członków wszystkich pięciu oddziałów regionalnych SMP z prośbą o nadsyłanie reprodukcji prac. Podstawowym kryterium wyboru pozostawał rzecz jasna temat – morze. Ostatecznie jednak decydujące znaczenie miała wartość artystyczna dzieł. Spośród 229 propozycji, reprezentujących malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię, rzeźbę, medalierstwo i tkaninę artystyczną, komisja zakwalifikowała sto prac, autorstwa sześćdziesięciu artystów.
Nie ma co ukrywać – wybór nie był łatwy. Nurt marynistyczny, traktowany przez niektórych z lekkim przymrużeniem oka, jako – nie wiedzieć czemu – sztuka dla amatorów i nieszkodliwych entuzjastów-ekologów, okazuje się bowiem nurtem nie tylko żywotnym, ale też dojrzałym i twórczym. Wysoki poziom warsztatowy, bogactwo technik, wielopokoleniowa różnorodność artystycznych wizji – jest co oglądać, jest w czym wybierać. Z pewnością wystawa Maryniści 2001 nie zawiedzie oczekiwań publiczności, a może i krytyków.

Joanna Gościej-Lewińska