„Mieszanka krakowska” – Ronda Bautista

„Mieszanka krakowska” – Ronda Bautista

wystawa malarstwa, instalacji i multimediów
10-31.12.2018

wernisaż wystawy – 13.12 (czwartek), g. 18.00, Biała Galeria CENTRUM

 

„Mieszanka krakowska” to wybór prac zrealizowanych między 2012 a 2018 r. Przedstawione motywy zostały zaczerpnięte z najbliższego otoczenia miejskiego. Wystawa porusza różne problemy, które nieuchronnie pojawiają się w mieście i które przyciągają moją uwagę. Przestrzeń publiczna jest zaśmiecona chaosem wizualnym, zanieczyszczeniem krajobrazu przez nadmiar reklam, informacji i przedmiotów. Ma to wpływ na naszą jakość życia w mieście. Wystawa prezentuje różnorodność tematów znalezionych w miejskim otoczeniu, pozornie ze sobą niezwiązanych, ale jednak nieodległych od siebie. Jak na nie reagujemy?

Wychodzę z domu i wystarczy kilka kroków, by moją uwagę przyciągnęły donice uliczne, z roślinami albo bez. Idę dalej, widzę jakieś opony, na których leży deska; jakieś worki podtrzymujące metalową rurę; biało-czerwoną taśmę, która wydaje się być owinięta dookoła Krakowa…To seria zwykłych zbiegów okoliczności, które z jakiegoś powodu mnie intrygują.

Z drugiej strony, to osobiste, chwilami nawet poetyckie spojrzenie, zostaje przerwane przez widoczny brak planowania przestrzennego, który ma bezpośredni wpływ na krajobraz Krakowa. Wszędzie buduje się nowe budynki. W przeciągu kilku miesięcy powstają kolosy z betonu i szkła przeznaczone na biura dużych firm, luksusowe apartamenty albo hotele. Aby zyskać na nie miejsce, dotychczasowe budynki w centrum są wypróżniane albo wyburzane, lokalne życie znika, ustępując miejsca wielkim firmom, czy masowej turystyce. Ta sytuacja, zakamuflowana pod szyldem wątpliwego rozwoju miasta, generuje zmienny i nieokreślony krajobraz.

Kontynuuję swój spacer, jak każdego dnia brodząc w zanieczyszczeniu środowiska. Przechodzę przez Błonia – naturalny skarb Krakowa, choć niestety o niemal najgorszej jakości powietrza. Niedaleko wycina się drzewa. Tam, gdzie było drzewo, teraz jest krzak. Krzak znika. Tam gdzie był krzak, teraz stoi samochód.

Niekontrolowana zabudowa, zanieczyszczenie powietrza i chaos urbanistyczny to tematy, których dotyczą zaczęte w ubiegłym roku serie prac. Pracuję nad nimi wykorzystując fotografię i malarstwo. Zapraszam widzów, a zwłaszcza mieszkanki i mieszkańców Krakowa, do refleksji nad przestrzenią, która ich otacza.

– Ronda Bautista