Ewa Hoppe-Nowicka – malarstwo

Ewa Hoppe-Nowicka – malarstwo

wystawa malarstwa
11.12.2018 – 9.01.2019 Fosylia Czasu
11.12.2018 – 31.01.2019 Pejzaż Miejski

wernisaż wystawy – 13 grudnia 2018 r. (czwartek), g. 18.00, Czarna Galeria CENTRUM

 

Fosylia Czasu – Szara Galeria
W Szarej Galerii CENTRUM zaprezentowane będą kolaże z cyklu Fosylia czasu, w którym opuszczony krajobraz przemysłowy staje się przestrzenią romantyczną i tajemniczą zarazem, odrealnione sylwetki nieczynnych już hut i fabryk uwodzą subtelną i nostalgiczną aurą. W nieco surrealistycznej manierze kontrastujące ze sobą poetyki – industrialna i liryczno-ekspresyjna – zostały połączone.

Pejzaż Miejski – Czarna Galeria
W Czarnej Galerii CENTRUM przedstawione zostaną obrazy inspirowane śródziemnomorskimi podróżami artystki (Sycylia, Hiszpania, Malta, Tunezja, Maroko). Tym razem widoki miast i portów stają się pretekstem do gry abstrakcyjnych form mozaikowych. Rzeczywistość jest uproszczonym tworzywem konstrukcyjnym, z którego malarka wydobywa kolorystyczno-geometryczne rytmy. Szczególną fascynacją były dla artystki arabskie, średniowieczne medyny, labirynty wąskich uliczek będące sercem tamtejszego miejskiego życia. Ten relikt, kultury miast orientu trwającej w niezmienionym od stuleci kształcie, powoli cofa się przed naporem globalizacji niesionej przez turystykę. Jest to kolejny motyw przemijania, jak w przypadku opuszczonych fabryk. Artystka zdaje się powtarzać za Heraklitem Panta rhei.

 

Ewa Hoppe-Nowicka – absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki (1985) oraz członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Wśród miejsc ostatnich wystaw indywidualnych znajdują się: Galeria MDK Fort Krzesławice, Hotel Elektor – Kraków, Klub Bakałarz Akademii Pedagogicznej – Kraków, Galeria Politechniki Śląskiej – Gliwice, Galeria Klubu ZPAP – Kraków, Galeria NCK w Nowej Hucie, Małopolskie Centrum Słowa i Dźwięku w Niepołomicach, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Między innymi w Niemczech, Belgii, Francji, USA, Kanadzie, Grecji i Anglii oraz w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.