Magdalena Wesołowska-Kuta „Poszukiwanie. Dzień 3684” – wystawa batików

Magdalena Wesołowska-Kuta „Poszukiwanie. Dzień 3684” – wystawa batików

wystawa czynna w dniach 6-28.09.2023
Wernisaż wystawy – 7 września (czwartek), g. 18.00

Czarna Galeria CENTRUM

Magdalena Wesołowska-Kuta – architekt z wykształcenia – jest szczególnie wrażliwa na odbiór i możliwości kreacji otaczających ludzi elementów przestrzeni. To właśnie zapis tych emocji, w technice batiku na tkaninie, prezentowany będzie podczas wystawy w Czarnej Galerii CENTRUM NCK.

Co to jest Batik?
Batik to jawajska technika barwienia tkanin. Ma już ponad 2000 lat, polega na nanoszeniu na tkaninę stopionego wosku za pomocą niewielkiego narzędzia zwanego tjanting, a następnie barwieniu jej barwnikami. Technika batiku zdobyła w Polsce około roku 1920 ogromna popularność i zaowocowała powstaniem stylu jawajsko-krakowskiego. To niezwykle ciekawa i szlachetna technika wymagająca ogromnego skupienia, precyzji i dyscypliny.

Magdalena Wesołowska-Kuta – po ukończeniu studiów na wydziale Architektury na Wrocławskiej Politechnice pracowała jako wykładowca w Akademii Krakowskiej. Zainteresowanie techniką batiku zaowocowało całkowitym oddaniem się pasji i studiami podyplomowymi na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W pracach graficznych można znaleźć powtarzalność elementów która wprowadza rytm, równocześnie zacierając granice pojedynczych szczegółów tworząc zupełnie nowy wzór. Takie nagromadzenie  elementów pozwala na poszukiwanie detali i odkrywanie ukrytych znaczeń. Różnorodność prac wykonanych techniką batiku pokazuje drogę poszukiwań autorki w wyrażaniu wizji artystycznej – od realistycznych przedstawień natury poprzez portrety do abstrakcyjnych koncepcji prac.

Najważniejsze wystawy prac autorki:
I Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu 2017 r.
Wystawa Polskiej Współczesnej Sztuki Tekstylnej i Batiku w Muzeum Narodowym w Dżakarcie 2022 r.
Wystawy indywidualne: 
„Tkanina woskiem malowana” Skawina 2021 r.
„W przestrzeni” Galeria Szklana, Zator 2022 r.

 Obecnie poświęciła się rozwojowi pracowni Batikoshi, w której pragnie tworzyć niezwykłe tkaniny zarówno użytkowe jak i artystyczne.