Joanna Szczepkowska – wystawa malarstwa, rysunku, poezji

Joanna Szczepkowska – wystawa malarstwa, rysunku, poezji

wystawa rysunku, malarstwa i poezji
10-31.05.2018

Finisaż wystawy – 24 maja (czwartek), g.19.30

 

Wystawa twórczości aktorki, pisarki, poetki, artystki wszechstronnej, zawierająca nowe prace – inspirowane poezją własną.

Joanna Szczepkowska o swoim malarstwie:
Rysuję i maluję tak naprawdę dlatego, że lubię ciszę. Teatr to dużo hałasu, więc uciekam od niego czasem, żeby się porozumieć bez słów. Mam nadzieję, że trochę tej ciszy można znaleźć w moich rysunkach, obrazach i fotografiach. Ciekawi mnie człowiek i jego historia. Także mieszanka genów, jaką ma każdy z nas. Staram się tworzyć obrazy tego, co mnie zatrzymuje na ulicy, co mnie zastanawia i porusza. Najlepiej opowiedzieć o tym bez słów, chyba że wiersz jest obrazem.

 

Joanna Szczepkowska – aktorka, pisarka, poetka, felietonistka. Urodzona w 1953 roku w Warszawie. Wielokrotnie nagradzana za dokonania aktorskie, wykonawczyni wielu ról szekspirowskich, autorka m.in. opowiadań „Fragmenty z życia lustra” , sagi rodzinnej „Kto ty jesteś”, poezji „Ludzie ulicy i inne owoce miłości”, sztuk teatralnych – „Goła baba”, „ADHD i inne cudowne zjawiska”, „Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”. Od 1999 roku publikuje felietony, które złożyły się na kilka zbiorów, m.in „Piasek ze szkła” i „Jak wyprostować koło”. W 1989 roku zasłynęła niespodziewanym ogłoszeniem „końca komunizmu” w trakcie wywiadu, jaki przeprowadzała z nią dziennikarka telewizji publicznej. Za działalność konspiracyjną i patriotyczną została nagrodzona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Kontrowersje wokół jej publicystyki odbiły się szerokim echem w polskiej debacie publicznej, a także na jej życiu artystycznym. W listopadzie 2017 roku założyła w Warszawie autorski Teatr Na Dole, gdzie w każdą środę grane są sztuki jej autorstwa. Malarstwo z wykorzystaniem współczesnych technik wydaje się kolejnym etapem jej poszukiwań. 20 stycznia 2017 roku w warszawskiej galerii 101 odbyła się pierwsza wystawa jej twórczości plastycznej – „Nowa przestrzeń”. Kolejna wystawa odbyła się w Kielcach w Biurze Wystaw Artystycznych, a kolejna – „Ludzie ulicy” – w krakowskiej galerii Raven.