Janusz Leśniak

Janusz Leśniak

 

 

„Tajemnica Mandali”

12-9-2014 / 18-10-2014

Budynek A.

Uroczyste otwarcie wystawy fotografii połączone z prezentacją autorskiego filmu, z muzyką gitarową w wykonaniu Piotra Domagały i Michała Nagy.

Spotkanie muzyczne dwóch gitarzystów, z których każdy reprezentuje odrębną tradycję i artystyczną wrażliwość, będzie wyjątkową prezentacją dźwięku i obrazu przygotowaną specjalnie na wernisaż wystawy Janusza Leśniaka. Inspirowana fotografiami muzyka zawiera elementy folku, jazzu i współczesnej awangardy.

Janusz Leśniak – artysta fotograf, znanym jako autor zdjęć ze swoim cieniem nazywanych: leśniakami. Od połowy lat osiemdziesiątych jego twórczość była zdominowana tym motywem, stanowiącym projekt życia. W 2008 rozpoczął cykl fotografii ze swoim cieniem w krajobrazach mandalicznych określanych jako: leśniaki-mandale. Od 2013 wykonuje nowy cykl mandali symultanicznych, a od 2014 realizuje autorskie filmy o powstawaniu i przekształcaniu się mandali wokół sylwetki cienia w nowej rzeczywistości wizualnej.

Dyplom Związku Polskich Artystów Fotografików Janusz Leśniak otrzymał w 1977 roku. Pracuje i mieszka w Krakowie. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach:
Museum of Modern Art w Nowym Jorku – MoMA (USA), Museum of Fine Arts w Hudson MFAH (USA), Bibliothèque nationale de France w Paryżu (Francja), Polaroid Collection Cambridge (USA), New Orleans Museum of Art w Nowym Orleanie NOMA (USA), Canadian Museum of Civilization w Gatineau/Ottawa (Kanada), Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeach Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu, kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

O wartości zdjęć Leśniaka świadczy fakt, że nie mają one ani polskiego ani światowego odpowiednika. W ten sposób okazuje się być jednym z najbardziej konsekwentnych polskich fotografów niezależnym od jakichkolwiek wpływów (K. Jurecki). Leśniaki-mandale są syntezą twórczości artysty, która ujawnia podstawową zasadę całej fotografii. Leśniak wypracował własną stylistykę, której nie ma we współczesnej fotografii i to nie tylko w polskiej (A. Saj).

wstęp wolny
informacje: tel. 12 644 02 66 wew. 25
pok. 202, bud. A

zobacz również…

http://www.youtube.com/watch?v=sTSm8ARzSwI

logo artinfologo artluklogo fklogo formatlogo obieglogo swiat obrazulogo zpaf

Galeria zdjęć: