Janina Berdak

Janina Berdak

 

 

pastele, gipsoryty, akryle

1-8-2013 / 29-8-2013

Budynek B (górne foyer).

Janina Berdak urodziła się 1933 roku. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała 1959 roku.

Pejzaże Janiny Berdak osiągnęły stopień doskonałości, zalecanej przed pięciu blisko wiekami przez Francisco de Hollanda: „należy z największym trudem dążyć do tego, by to, co przychodzi z wysiłkiem, wydawało się zrobione łatwo i jakby od niechcenia”.
Kompozycje Janiny Berdak są w istocie niezwykle skomplikowanym połączeniem dynamiki fragmentu ze statyką całości i niewielkich, graficznych podziałów faktury z miękkością plam barwnych, zaś stosowane przez artystkę tonacje oscylują od subtelnych monochromów po kontrast barw dopełniających.
W czym tkwi tajemnica pejzaży Janiny Berdak? Może w specyficznym i tylko jej właściwym systemie kolorystycznym, w swoistym ekspresjonizmie barwnym, z którego wokabularza wykreślono słowa ostre i brutalne, pozostawiając wyłącznie wyrazy subtelne, miłe i życzliwe? A może w aprobacie świata, w której odnajdujemy nasze o nim marzenia? Nie wiem, gdyż najgłębsza istota sztuki wymyka się oschłej analizie krytycznego rozumu.
Wiem natomiast, że skromne, lecz jakże przy tym bogate pejzaże Janiny Berdak należą do najciekawszych zjawisk w naszym malarstwie krajobrazowym doby nie tylko ostatniej.

Jerzy Madeyski (fragment wstępu do katalogu z 2002 r.)

kurator wystawy: Joanna Gościej-Lewińska

Galeria zdjęć: