Isia Maria Fidzińska, Michał Drwota, Tomasz Jakubiec

Isia Maria Fidzińska, Michał Drwota, Tomasz Jakubiec

„Od Basenu do Everestu czyli Freestyle kajakowy”

 

29-3-2007 / 14-4-2007

Budynek B.

Wystawa fotografii uczestników wyprawy Himalayak 2003
i nowe formy kajakowe – rodeo
Przygotowanie wystawy – Isia Maria Fidzińska i KKG RETENDO

Fotografie przedstawiają zmagania kajakarzy górskich z żywiołem dzikiej wody w różnych warunkach, począwszy od zajęć szkoleniowych na basenie poprzez freestyle’owe zabawy w odwojach, a w końcu w miejscu szczególnie trudnym, w Himalajach podczas wyprawy „Kajakiem z Everestu – Himalayak 2003”

Freestyle kajakowy czy inaczej rodeo, to właściwie zabawa w kajaku. Dyscyplina ta, bardzo trudna technicznie i niesamowicie widowiskowa, zyskuje u nas coraz większą popularność. To coś całkiem nowego na tle klasycznego kajakarstwa górskiego. Rodeo kajakarze wykonują z zadziwiającą łatwością nieprawdopodobne figury, obroty i salta, w specjalnych, krótkich, przeznaczonych wyłącznie do freestyle’u kajakach. Rzecz dzieje się na basenie, rzece i torach kajakowych w miejscach zwanych playspotami, w Polsce i zagranicą. W wykonywaniu tych niesamowitych sztuczek pomaga woda, która spływa zwykle z dużą prędkością.

Celem głównym wyprawy było spłynięcie po raz pierwszy przez polskich kajakarzy rzeki Dudh Kosi, nazywanej „Bezlitosną rzeką Everestu”. Jej szczególność, obok skrajnej trudności (WW od IV stopnia w górę w sześciostopniowej skali trudności rzek górskich), polega na tym, że wypływa ona spod najwyższej góry świata Mont Everest, a jej nurty wiodą w niedostępnych dolinach himalajskich z dala od cywilizacji. Wyprawa zakończyła się pełnym sukcesem, a za dokonanie tego ekstremalnie trudnego wyczynu zespól kajakarzy kierowany przez Piotra Sikorę otrzymał Nagrodę Dziennikarzy oraz wyróżnienie w kategorii „Wyczyn Roku” w konkursie Kolosy 2003.

Galeria zdjęć:

ee27ea7f9fb4bdc17060c0ee63d1bb11