„Znalezienie swojej historii jest najważniejszym wyzwaniem w życiu” – wystawa retrospektywna Gabi Buzek

„Znalezienie swojej historii jest najważniejszym wyzwaniem w życiu” – wystawa retrospektywna Gabi Buzek

wystawa czynna: 8 marca – 10 kwietnia 2022Biała Galeria CENTRUM
wernisaż wystawy – 25 marca (piątek), g. 18.30

Gabi Buzek należy do artystek, które zapewne cieszyłyby się z przypisania ich pracy dziecięcej szczerości. Jej intencją jest tworzenie sztuki, która wywołuje uczucia zdumienia i odkrywania zarówno podczas malowania, jak też późniejszej kontemplacji. Jej prace zawierają wiele intelektualnych i duchowych sugestii, kierujących uwagę na złożone kwestie wewnętrznych emocji i napięć, które można wyrazić za pomocą koloru, światła i linii. Artystka jest mistrzynią kompozycji w pełni wolną od ograniczeń tradycyjnego przedstawienia. Próbuje oddać ruch, nie obrazując konkretnego obiektu. To malarstwo jest wolne, otwarte, pobudzające wyobraźnię, inspirowane naturą, nasycone spontaniczną reakcją na wewnętrzne przeżycia.
– Joanna Gościej-Lewińska

 

Gabi Buzek – urodzona w 1979 roku w Krakowie. Studiowała fotografię i malarstwo na ASP w Krakowie, Fachhochschule Darmstadt (Niemcy) oraz w Maryland Institute College of Art w Baltimore (USA). Od 2012 pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. W 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego, obecnie pracuje na stanowisku profesora prowadząc pracownię podstaw działań wizualnych. Pełni również funkcję kierownika Katedry Sztuk Wizualnych.

Brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych, zorganizowała 24 wystawy indywidualne w Polsce i USA. Uprawia fotografię, malarstwo, ceramikę, tworzy kolaże, formy przestrzenne i multimedialne.

Prace w kolekcjach prywatnych: w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Izraelu, USA
i Kanadzie oraz w zbiorach Galerii Nova, Galerii Nota Bene, Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, Muzeum w Sosnowcu, Książnicy Cieszyńskiej, Milo Gallery w Nowym Yorku.

Proces twórczy

Podczas metody pracy twórczej, jaką praktykuję, nie wszystko jest przewidywalne i w pełni kontrolowane, dlatego konieczne jest bieżące obserwowanie pojawiających się zmian na płótnie, ich akceptacja lub odrzucenie, rodzące kolejne próby. Świadome wykorzystywanie przypadku to sedno moich działań twórczych.

Interesuje mnie eksplorowanie tego, co nieznane, kreowanie nowych światów, połączenia mediów i środków malarskich, eksperymenty z technologią oraz świadome ich wykorzystywanie. Mogę śmiało przyznać za artystami z nurtu action painting, że od samego dzieła bardziej interesujący jest proces jego rodzenia się, powstawania.

Podczas aktu twórczego obraz wyłania się, rodzi, staje, a ja jestem jego pierwszym odbiorcą. Tak jakby proces malowania zaczynał się bez mojego udziału, jakbym była wyłącznie narzędziem i jedynie śledziła zachodzące zmiany. Dopiero gdy obraz mi się ukaże, zaczynam świadomą ingerencję.

Na wystawie retrospektywnej pt. Znalezienie swojej historii jest najważniejszym wyzwaniem w życiu  artystka prezentuje 7 cykli prac powstałych w latach 2016-2022:
– Genesis, 2016–2018
– Droga, 2018
– Tam, gdzie znajduje się krawędź Wszechświata, 2019
–  Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia, 2020–2021
– Back to 80’s, 2021
– Instalacja pt. Pokochać ponownie, 2016–2022
– Moja historia, 2022

W budynku NCK obowiązują:
Procedury bezpieczeństwa w Nowohuckim Centrum Kultury w czasie epidemii SARS-COV-2.
Uprzejmie prosimy o ich przestrzeganie oraz stosowanie się do instrukcji pracowników NCK.