WORLD PRESS PHOTO – 66. edycja

WORLD PRESS PHOTO – 66. edycja

wystawa czynna w dniach 6-29.10.2023, codziennie w g. 11.00-19.00
Biała Galeria CENTRUM

Wystawa w ramach wydarzenia SIŁA FOTOGRAFII

Najlepsze fotografie prasowe już po raz szósty w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie!  Na 66. edycję konkursu organizowanego przez Fundację World Press Photo napłynęło prawie 60 tysięcy zdjęć, nadesłanych przez ponad 3,5 tysiąca fotografów, ze 127 krajów. Nagrody przyznano 24 twórcom.

Z każdego z 6 regionów świata (Afryka, Ameryka Północna i Środkowa, Ameryka Południowa, Azja, Azja Południowowschodnia i Oceania oraz Europa) wybrano zwycięzców w czterech kategoriach (zdjęcie pojedyncze, reportaż, projekt długoterminowy oraz „format dowolny”). Spośród tych 24 wygranych wybrano także „zwycięzców globalnych”.

Zwycięzcą globalnym (region Europa) w kategorii zdjęcie pojedyncze został, pracujący dla Associated Press, Evgeniy Maloletka. Na fotografii „Mariupol Maternity Hospital Airstrike” widzimy ewakuację ciężarnej Iryny Kalininy (32) z uszkodzonego podczas ataków rakietowych szpitala w ukraińskim Mariupolu. Miron (imię wywodzące się od słowa „pokój”) urodził się martwy, pół godziny po porodzie zmarła także Iryna. Zobacz zdjęcie <kliknij>

Zdjęcie u góry strony:
„Alpakerzy” (region Ameryka Południowa, kategoria Historie)
Alina Surquislla Gomez, „alpakerka” trzeciej generacji (hodowca alpak) kołysze małą alpakę w drodze na rodzinne pastwiska w Oropesa, w Peru. Kryzys klimatyczny zmusza pasterzy, z których wiele to kobiety, aby szukać nowych pastwisk, często w trudnym terenie.
fot. Alessandro Cinque dla Pulitzer Center/National Geographic

Katalog do tegorocznej wystawy dostępny w Kasie NCK oraz online:
https://sklep.nck.krakow.pl/produkt/world-press-photo-2023/

Uwaga – na ekspozycji World Press Photo niektóre fotografie są drastyczne, mogą wzbudzać lęk oraz poczucie niepokoju. Wejście na wystawę na własną odpowiedzialność, dzieci – pod opieką dorosłych.

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich prosimy o kontakt z Biurem Organizacji Widowni (tel. 12 644 02 66 w. 55, rezerwacja@nck.krakow.pl)