Walenty Gabrysiak 2011

Walenty Gabrysiak 2011

 

 

„Dziś są moje urodziny”

10-2-2011 / 9-3-2011

Budynek A.

Walenty Gabrysiak urodzony 11 lutego 1920 r. w Goli (woj. poznańskie), malarz i grafik.
Studia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W roku 1948 został przyjęty na drugi rok studiów przez prof. Fryderyka Pautscha.
W latach 1949-54 studiował na Wydziale Malarstwa w pracowniach prof. Adama Marczyńskiego i prof. Wacława Taranczewskiego.
Stypendysta rządu belgijskiego w École de la Cambre w Brukseli w 1965 r. Od 1956 r. do końca lat 60. współpracuje z prof. W. Taranczewskim w zakresie malarstwa ściennego (m.in. sgraffito na ratuszu przy pl. Wolnica w Krakowie). Wraz z Ewą Buczyńską projektuje i realizuje mozaikę w Karczowie k. Opola (1967).
Z okazji konkursu Olimpijskiego wykonuje pierwsze monotypie o tematyce sportowej i wystawia je w 1956 r. w Warszawie. Jesienią tego samego roku przeprowadza się do Nowej Huty, gdzie żyje i pracuje do dzisiaj. Uczestniczy w organizacji Wystawy Młodej Plastyki Krakowskiej, a w 1958 r. stałej Galerii Sztuki Nowoczesnej w Nowej Hucie. Wspólnie z Ewą Buczyńską i Lucjanem Mianowskim urządza w foyer Teatru Ludowego pierwszą wystawę malarstwa i grafiki. W 1958 r. zakłada z kolegami teatrzyk eksperymentalny „Widzimisie”, działający przez 3 lata przy Nowohuckim Domu Kultury. W 1957 r. bierze ślub z Ewą Buczyńską (ur. 1929), artystką malarką, koleżanką ze studiów w ASP. Wystawia gościnnie z Grupą Leliwa w Tarnowie i Katowicach (1958), a w 1963 r. w Londynie, z powstałą w 1961 r. Grupą Krąg. W latach 70. był przewodniczącym Rady Artystycznej Zarządu Okręgu ZPAP w Krakowie.
Uczestniczył w wielu plenerach, m.in. w r. 1974 w XII Spotkaniach Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki w Osiekach k. Koszalina, gdzie wykonał wspólnie z Wojciechem Krzywobłockim akcję interwencyjną w obronie środowiska naturalnego, wciągając na maszt plażowy w Łazach wykonaną przez siebie, specjalnie na tę okazję przygotowaną flagę.
Ważniejsze nagrody artystyczne: I nagroda w Konkursie na Najlepszą Grafikę Miesiąca – Kraków 1961; wyróżnienie na II Biennale Grafiki – Kraków 1962; II Nagroda na III Biennale Grafiki – Kraków 1964; Nagroda I stopnia na ogólnopolskiej wystawie „Człowiek – Praca – Środowisko” – Warszawa 1971; Nagroda Towarzystwa Kultury za malarstwo – Szczecin 1972; srebrny medal w Zespole Krakowa na Międzynarodowym Salonie – Paryż 1972; II Nagroda „Sport w sztuce” – Katowice 1976.
Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Rolnictwa w Szreniawie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Chorzowie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Państwowego Muzeum na Majdanku, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych i muzealnych za granicą w Belgi (m.in. BIbliothe’que Royale Albert I w Brukseli), Holandii, Niemczech, Szwecji, USA i we Włoszech.
Wystawa w galerii Nowohuckiego Centrum Kultury jest pierwszą od ponad 50 lat wystawą dorobku graficznego i rysunków Walentego Gabrysiaka.

Serdecznie zapraszam
Joanna Gościej Lewińska kuratorka wystawy

Galeria zdjęć: