Sławek Krajniewski „Odloty hesji” – wystawa fotografii
wystawa czynna w dniach 4.11.2022 – 28.02.2023
wernisaż wystawy – 4 listopada (piątek), g. 18.00
Rynek NCK
Wystawa fotografii lotniczej „Odloty hesji” autorstwa Sławka hesji Krajniewskiego to wyjątkowe zjawisko artystyczne w Polsce. Prezentowana od 2009 roku w różnych formach z zawsze bieżącymi fotografiami z bogatego portfolio autora, zarówno w kameralnych muzeach jak i potężnych galeriach, jest zawsze iście „odlotową” ucztą dla każdego wrażliwego oka, nie tylko lotniczego.
Sławek hesja Krajniewski
Urodził się w dniu wojska polskiego w domu Mamy – malarki i Taty – dyrektora szkoły, co już na wejściu napiętnowało go zamiłowaniem do munduru, do sztuki i zdolnościami organizacyjnymi.
Przygodę z fotografią rozpoczął od późnych lat 70-tych i aparatu marki Smiena. Później przyszedł czas na Zenita i licealne, szkolne koło fotograficzne, które prowadził przez prawie 4 lata. Wraz z zakupem pierwszej lustrzanki Nikona rozpoczął się jego związek z tą japońską marką. Związek ów przejawiał się nie tylko używaniem sprzętu Nikon, ale również szeroką aktywizacją środowiska użytkowników Nikona. Do listopada 2009 roku hesja pełnił funkcję prezesa w Stowarzyszeniu Nikon Klub Polska, a obecnie jest wykładowcą na Akademii Nikona. Sławek Krajniewski jest pomysłodawcą i prezesem Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych Air-Action (www.spfl.pl). W 2010 roku uruchomił projekt „Odloty hesji” składający się z wystaw fotograficznych oraz albumów z jego fotografiami lotniczymi. W 2012 roku został laureatem plebiscytu Lotnicze Orły w kategorii fotograf lotniczy. W portfolio Sławka znajdziecie zdjęcia z prawie każdej dziedziny, choć dominuje w nim tematyka lotnicza. Główną cechą jego fotografowania jest tworzenie obrazów, a nie jedynie zwykłe dążenie do „zatrzymywania czasu”.
Równolegle z pasją fotograficzną pojawiła się w życiu hesji miłość do lotnictwa. Wszystko zaczęło się w klimacie lektury „Dywizjonu 303” i huku dopalaczy latających nad jego miejscowością samolotów Su-7. Pasja nie zakończyła się na popularnej u młodych chłopców chęci zostania pilotem. Rozwijała się. Skończył Wojskową Akademię Techniczną na kierunku lotniczym i pracuje w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych w Warszawie czyli w samym centrum polskiej, wojskowej myśli lotniczej. Mimo pracy w poważnej instytucji oraz sporej liczby lat na karku, pozostała w nim ta dziecięca fascynacja lotnictwem nakazująca wieczne zadzieranie głowy i wpatrywanie się w przelatujące maszyny. Obowiązkowo wywołująca dreszczyk podniecenia.
Internetową wizytówką hesji jest jego autorska strona www.hesja.pl. Można na niej znaleźć tysiące fotografii, tekstów, filmów, które znakomicie opisują jego nie tylko fotolotnicze fascynacje.