Piotr Łopalewski „EX MACHINA” – wystawa malarstwa

Piotr Łopalewski „EX MACHINA” – wystawa malarstwa

wystawa czynna w dniach 11.04-12.05.2024

wernisaż wystawy – 11 kwietnia (czwartek), g. 18.00
Biała Galeria CENTRUM

Twórczość Piotra Łopalewskiego zaprasza nie tylko do zachwytu ale również do prób niejako przymierzania kostiumu jakim bywa samochód i odegrania w wyimaginowanym czasie i miejscu, chwilowej roli. Samochody / osobowości wybrane przez Piotra przeżywały swoją świetność głównie w epoce art deco. Stanowiły ruchomy element architektury, pejzażu, znak czasu. W ich karoseriach odbijały się damy w pięknych strojach oraz dystyngowani dżentelmeni. Dzięki przebywaniu w polu tych obrazów / wehikułów, także wehikułów czasu, można oczami wyobraźni dostrzec własne odbicie w ich chromowanych i barwnie lakierowanych powierzchniach błotników, drzwi, reflektorów.

 … ten wspaniały wóz sprawiał, że ryczał wiatr, krajobraz rozwijał się jak rola papieru; gorący asfalt umykał z szacunkiem spod kół – monarsza łajba.
Jack Kerouac „W drodze” PIW 1993

… wspaniałość świata wzbogaciła się o nowe piękno: piękno szybkości! Samochód wyścigowy, ze swoim pudłem zdobnym w wielkie rury wydechowe podobne do wielkich wężów o ognistym wydechu… ryczący samochód, który zdaje się pędzić po taśmie karabinu maszynowego, jest piękniejszy od posągu Nike z Samotraki.
Filippo Tommaso Marinetti, Manifest Futuryzmu (pkt. 4)
11 lutego 1909

Piotr Łopalewski – urodzony w Zabrzu w 1946 roku. W 1967 roku ukończył Pomaturalne Studium Elektroniki Medycznej, w 1968 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Form Przemysłowych. Dyplom uzyskał w 1974 roku, w Katedrze Metodyki Projektowania prof. Andrzeja Pawłowskiego. Był współzałożycielem (razem z Bobem Matsonem) polsko-szwedzkiej grupy twórczej „4”,działającej w latach 1974-1984. W 1985 roku jego plakat został zakwalifikowany do udziału w międzynarodowej, pokonkursowej wystawie w Stuttgarcie, RFN, zorganizowanej przez koncern Daimler-Benz z okazji 100-lecia marki. Na konkurs wpłynęło 1300 projektów, wybrano do wystawy 40, w tym 4 z Polski. Od 1994 roku pracuje w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Był kierownikiem Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów (1997-2011) oraz Działu Konserwacji Muzealiów (2015-2019). Dorobek jego 50-letniej pracy twórczej obejmuje projektowanie graficzne (plakat, grafika reklamowa i wydawnicza), projektowanie wystaw i malarstwo sztalugowe. Swoje hiperrealistyczne obrazy tworzy w stylu tzw. automotive art, wykonywane są w technice aerografii. Brał udział w stu kilkudziesięciu wystawach grupowych i indywidualnych w kraju i zagranicą, m.in. w Belgii, Chorwacji, Szwajcarii, Szwecji, RFN, Wielkiej Brytanii.