„Pięćdziesiąt lat z obiektywem” – wystawa fotografii Paolo Prando
Wystawa w ramach wydarzenia SIŁA FOTOGRAFII
Wernisaż wystawy – 8 września (środa), g. 18.00
wystawa czynna: 2 – 26 września 2021 r., Złota Galeria CENTRUM
Fotografie prezentowane na wystawie zostały wybrane przez samego autora w celu przedstawienia jego drogi artystycznej i ewolucji zainteresowań, poczynając od pierwszych czarno-białych zdjęć „może bez wartości artystycznych, ale dla mnie ważnych” – wyjaśnia autor, które jednakże zaczęły zdobywać uznanie w konkursach.
Wystawa została podzielona na sekcje tematyczne. W pierwszej prezentowane są czarno-białe, czasem robione dla zabawy portrety we wnętrzach, migawki z życia na wsi, a także historia wydarzeń muzycznych i sportowych. Wtedy autorem kierowała zwykła ciekawość i różnorodność obserwacji.
Dużą część wystawy zajmuje fotografia podwodna, ponieważ stanowi fundamentalny krok w twórczości Paolo Prando. Pozwoliła ona autorowi na połaczenie jego wielkich pasji: nurkowania sportowego, podróży i oczywiście fotografii. W owym czasie (początek lat siedemdziesiątych) był to gatunek absolutnie nowatorski, w którym Paolo Prando był pionierem i w którym udało mu się połączyć fachową wiedzę techniczną z pięknem otoczenia i artystyczną ekspresją: na wystawie można zobaczyć nawet przykłady „pracy z modelami” w głębinach. Podwodne fotografie wykonane przy użyciu slajdów Agfachrome, a następnie Cibachrome w celu dokładnego odwzorowania kolorów były wielokrotnie nagradzane i zyskały uznanie na całym świecie.
Fotografie podróżnicze wybrane z reportaży i safari zostały wykonane w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej, od wczesnych lat siedemdziesiątych do dziś. Każde ujęcie niesie ze sobą anegdoty, spotkania, historie z życia.
Wreszcie portret, ważny element w twórczości Paolo Prando, gatunek, który przewija się przez całą jego karierę, zwłaszcza kobiece twarze i ciała, wyzwalające zarówno dawniej jak i współcześnie nieustające poszukiwanie i chęć eksperymentowania. Wybór fotografii zamyka wyjątkowy portret Marii Teresy (dla przyjaciół Mate), żony i muzy autora, towarzyszki przygód i modelki.
Gian Paolo Prando – urodził się w Wenecji 3 września 1938 roku. Uczęszczał do Szkoły Filmowej w Rzymie w latach 1958/59, do 1966 roku zajmował się filmem amatorskim. Od 1967 roku pod wpływem Fulvio Sinigaglii i Ruggero Zausy poświęca się fotografii. Pionier fotografii podwodnej, w latach 70-tych i 80-tych zebrał serię krajowych i międzynarodowych nagród oraz trzecią nagrodę na międzynarodowym konkursie na Kubie i ze swoim „Rosso Sub”. W 1977 roku otrzymał tytuł BFI (Zasłużony dla Włoskiej Fotografii), w 1978 roku został mianowany AFIAP (Fotografem Artystycznym Międzynarodowej Federacji Fotografii z siedzibą w Paryżu). Aktywny w FIAF (Włoska Federacja Stowarzyszeń Fotograficznych), wieloletni delegat prowincjalny na Wenecję, Treviso, Vicenzę, Padwę i Rovigo. Do dziś jest delegatem w prowincji Wenecja. W 1969 roku założył Koło Fotograficzne Obiettivo w Dolo. Bardzo aktywny w życiu stowarzyszenia, w latach 70-tych i 90tych, zorganizował 15 konkursów krajowych „IL NAVIGLIO Award” oraz wystawę „Fotografia Weneckich Klubów”. Od 1977 roku do dziś utrzymuje przyjacielskie kontakty z klubem z Kielc, KKF z Krakowa i Phot’Oser we Francji. Podczas 71. Kongresu FIAF został mianowany Delegatem Regionalnym na Wenecję Eugenejską. Od lipca 2019 roku Honorowy Członek Krakowskiego Klubu Fotograficznego.
W budynku NCK obowiązują:
Procedury bezpieczeństwa w Nowohuckim Centrum Kultury w czasie epidemii SARS-COV-2.
Uprzejmie prosimy o ich przestrzeganie oraz stosowanie się do instrukcji pracowników NCK.