„Madagaskar – wyspy wyobraźni” – wystawa fotografii Reginy Lipeckiej

„Madagaskar – wyspy wyobraźni” – wystawa fotografii Reginy Lipeckiej

Wystawa w ramach wydarzenia SIŁA FOTOGRAFII
Wernisaż wystawy – 2 września (czwartek), g. 17.00

wystawa czynna: 2 – 30 września 2021 r., Czarna Galeria CENTRUM

Zawsze przyciągały mnie wyspy… Moim wielkim marzeniem w dzieciństwie było zobaczyć daleką wyspę Madagaskar, ale wydawało mi się to nierealne jak lot na księżyc… Kiedy kilkadziesiąt lat później, o zachodzie słońca stanęłam pośród baobabów w słynnej alei obok Morondavy, czułam niezwykłą radość, spełnienie. Lot na księżyc stał się rzeczywistością… Mogłam postawić stopę na Nosy Iranja. Nosy Be, Nosy Komba, Sainte Marie, w miejscach, w które dawniej jedynie wpatrywałam się na mapie.

Na Madagaskarze miałam wrażenie, że jestem częścią obrazu. Ze wszystkich stron otaczały mnie niezwykłe kolory. Pomarańczowy to kolor, z którym kojarzy mi się ta wyspa najbardziej. Różne jego odcienie, aż po ciepłe brązy są nie tylko barwami ziemi, ale też cegieł i budowanych z nich domów w centralnej części tego kraju, codziennych przedmiotów i elementów stroju, drzew, a nawet ludzi.
To oni zachwycili mnie na wyspie najbardziej, Malgasze, rdzenni mieszkańcy Madagaskaru. Najczęściej przedstawiają ich moje obrazy i zdjęcia. W malarstwie posługuję się szeroką gamą kolorystyczną, lecz fotografie są czarno białe. Poprzez czerń i biel, różne odcienie szarości chciałabym skupić uwagę na ich emocjach i prostocie życia.

Plaża na Nosy Iranja. Na pierwszym planie dziewczynka w fioletowej sukience, słomkowym kapeluszu, trzymała w dłoniach dwa pomarańczowe kosze. Za nią błękitny ocean i pomarańczowy statek. W oddali niebieskie wzgórza. Chociaż w kadrze przeważały kolory chłodne, to jednak cały obraz emanował… ciepłem. Czerwone Tsingy. Niezwykłe formy skalne w kształcie iglic i ich otoczenie płonęły kolorami jak ognie. W szerokiej gamie oranżowych odcieni, od zupełnie jasnych, ocieplonych szarougrów, przez żółcienie, pomarańcze aż po kolor rozgorzałych brązów… Aleja Baobabów w okolicach Morondavy. Popołudnie napełniało aleję rozgrzanym światłem, zabarwiając Malgaszy i baobaby tym samym, ciepłym odcieniem brązu. Ta pora jeszcze bardziej uwidaczniała ich magiczną więź. Ich sylwetki jak puzzle w kolorach miedzi, harmonijnie łączyły niebo i ziemię.

– Regina Lipecka

Regina Lipecka-Bocheńska – urodziła się w Mikołowie. Studiowała na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Włodzimierza Kunza oraz w Instytucie Sztuki i Techniki Bretanii Zachodniej w Breście we Francji. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem, ostatnio fotografią. Zdjęcia są moim szkicami i notatnikiem podczas podróży. Lubię wędrować i być blisko natury.

W budynku NCK obowiązują:
Procedury bezpieczeństwa w Nowohuckim Centrum Kultury w czasie epidemii SARS-COV-2.
Uprzejmie prosimy o ich przestrzeganie oraz stosowanie się do instrukcji pracowników NCK.