„Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie” – wystawa fotografii Henryka Tomasza Kaisera

Jewish Cemetery at spring, Kazimierz district, Krakow, Poland

„Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie” – wystawa fotografii Henryka Tomasza Kaisera

wystawa czynna od 8.09.2022 do 5.11.2022
wernisaż wystawy – 8 września (czwartek), g. 18.00
Złota Galeria CENTRUM

Henryk Tomasz Kaiser – urodził się 13 lipca 1951 r. w Krakowie. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej. Fotografią zaczął zajmować się w latach siedemdziesiątych, w ramach Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zdobył około 60 nagród i akceptacji na międzynarodowych i krajowych konkursach fotograficznych. Współpracował z prasą. Kierował grupą fotograficzną „Centrum”, z którą zrealizował szereg działań artystycznych. Z krakowską Piwnicą pod Baranami związane są jego pierwsze wystawy: „Pulsacje” (1973 r.) i „Bariery” (1974 r.). O wystawie „Ludzie ulic Krakowa” w galerii ZPAF (1978 r.) mówi tak: Zawsze interesowałem się człowiekiem od strony psychologicznej, człowiekiem jako zbiorem emocji, które w nim zachodzą. W każdym jest coś innego, coś ciekawego, coś niespodziewanego. W 1977 r. został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF).
W 1981 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie początkowo pracował w laboratoriach fotograficznych. Od 1987 roku Henryk Tomasz Kaiser fotografuje wyłącznie jako niezależny fotografik, współpracując z agencjami, tzw. bankami fotografii (Stock Agencies). W latach 90-tych osiągnął rekordową liczbę ponad 1500 publikacji rocznie, co stawia go w tej dziedzinie w światowej czołówce. Jego fotografie można zobaczyć niemal wszędzie – od pocztówek przez magazyny i kalendarze, po wielkie tablice reklamowe. Wśród wielu firm i czasopism wykorzystujących zdjęcia Kaisera są np. National Geographic, British Airways, General Motors, Simon & Schuster, Advertising Unlimited, Rider’s Digest, Sony, Fuji Film, Polish LOT.
Członek American Society of Media Photographers (ASMP).
W 2003 r. powrócił do Krakowa. W 2009 roku wydał album fotograficzny „Kraków i My”. Jest autorem 20 wystaw indywidualnych.
W twórczości Kaisera odbijają się wyraźnie jego życie i fascynacje: Cała moja twórczość jest wykładnikiem mojego życia. Każda wystawa obrazuje kolejne etapy zachodzących we mnie przemian.