Marian Kruczek

Marian Kruczek

 

wystawa retrospekcyjna

6-10-2009 / 2-11-2009

Budynek B.

Marian Kruczek – krakowski artysta o światowej randze – stworzył oryginalną sztukę z pogranicza ludowej baśniowości, kombinacji znalezionych przedmiotów i biologicznej fantastyki. Jego montażowe rzeźby i płaskorzeźby ze złomu oraz grafiki, odbijane z matryc odpadów po sztancowaniu, składają się na sugestywny świat artystycznej wizji, poszerzający granice wyobraźni o nowe możliwości kreacyjne.

Urodzony w Płowcach kolo Sanoka. W 1954 r. po ukończeniu ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa rozpoczął pracę pedagogiczną na tym wydziale, potem na Wydziale Grafiki do 1983 r. Od 1956 r. zamieszkał w Nowej Hucie. Współorganizował wiele akcji artystycznych. Założył pierwszą w Polsce Galerię „Pod Chmurką”, wspomagał teatr lalkowy „Widzimisię”. Od 1975 r. prowadził autorską galerię i pracownię w Kramach Dominikańskich w Krakowie. Od 1962 roku nieprzerwanie wystawiał w kraju i za granicą głównie w Szwecji, Belgii, Francji. Najczęściej wystawiał w Krakowie, Nowej Hucie i w Sanoku. Od 1977 r. współpracował z Muzeum Sztuki Lubuskiej w Zielonej Górze, gdzie do dziś znajduje się jego galeria autorska. Najważniejsze realizacje znajdują się w Krakowie, Lonvain, Uppsali, Rzeszowie, Szczecinie, Lutczy. W Nowej Hucie w Mistrzejowicach, stoi do dziś jego piękna rzeźba „Zdobyta przestrzeń”, ruchoma przestrzenna kompozycja z 1973 r.

Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych i prywatnych w Polsce, Czechach, Węgrzech, Niemczech, Danii, Szwajcarii, Francji, Norwegii, Szwecji, Izraelu, USA i Kanadzie.

Galeria zdjęć: