Maria Malczewska-Bernhardt
malarstwo i rysunek
18-6-2013 / 25-7-2013
Budynek B.
Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Buczka i Zbyluta Grzywacza. Dyplom w 1977 r.
W latach 1980 – 1982 podyplomowe studia na Wydziale Scenografii Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą m.in.:
„Pokolenia – Tendencje” BWA, Kraków, „Absolwenci II” Galeria Pryzmat, Kraków, „Artyści z Krakowa” BWA Norymberga, „Kunstspektrum” Pałac Sztuki, Dϋsseldorf, „Art Cologne”, Kolonia, „Art Basel”, Bazylea, Państwowe Muzeum Narodu i Gospodarki, Dϋsseldorf, Galeria Gering, Frankfurt n. Menem, Muzeum Śląska Opolskiego, Opole, 24 Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin.
I Nagroda Związku Polskich Artystów Plastyków, Dϋsseldorf, II Nagroda Wojewody Zachodniopomorskiego na 24 Festiwalu Malarstwa Współczesnego, Szczecin.
Prace w zbiorach muzealnych, miejskich i prywatnych m.in.: w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Austrii, Słowacji, USA oraz w Polsce.
(…) Oryginalność i artystyczna odwaga Marii Malczewskiej Bernhardt polega na tym, że potrafiła w sposób celny i prowokujący do współmyślenia ukazać podstawową zasadę funkcjonowania sztuki. W kontekście wielkiej obfitości środków przekazu, jakimi dysponuje dzisiejsza artystyczna produkcja, wśród prawdziwej kakofonii form, barw i technicznych tricków, Artystka świadomie zdecydowała się na redukcję własnych sposobów ekspresji; w tradycyjnej technice pastelu odtwarza z wielkim mistrzostwem tajemnicze i niepokojące kształty zaznaczające swoją obecność poza zasłoną gęsto sfałdowanej materii.
Kompozycje Marii Malczewskiej Bernhardt są paradoksalnymi obrazami peryferii naszego istnienia – tajemnicy jako ważnej części składowej ludzkiego losu. Pobudzają wyobraźnię widza, poruszają tkwiące w niej, zakrzepłe w podświadomości obrazy i symbole, zapomnienia i przypomnienia. Słaniają nas do rozmyślania o ukrytej istocie rzeczy schowanej za parawanem nieprzenikliwej materii.
Franciszek Chmielowski
kurator wystawy: Joanna Gościej-Lewińska
Galeria zdjęć: