Leszek Dutka 2011

Leszek Dutka 2011

7-11-2011 / 19-12-2011

Budynek A.

Leszek Dutka urodził się w Jaworznie w 1921 roku (pow. Chrzanów, woj. Krakowskie). Od roku 1924 mieszkał w Zawierciu, tam ukończył gimnazjum i liceum oraz spędził lata wojny.
W latach 1945-55 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach: malarstwa prof. Hanny Rudzkiej-Cybis, rysunku prof. Zbigniewa Pronaszki i malarstwa ściennego prof. Wacława Taranczewskiego. Równolegle studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie w 1952 roku uzyskał dyplom magistra nauk technicznych oraz inżyniera architektury i urbanistyki u prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego.
W 1956 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego.
W 1960 roku zajął się profesjonalnie ceramiką. Wykonywał ceramikę dekoracyjną oraz rzeźby ceramiczne, brał liczny udział w ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach ceramiki oraz organizował wystawy indywidualne.
W latach 1975-87, w zabytkowym XVIII-wiecznym lamusie w Pisarach prowadził autorską Galerię Lamus, w której odbywały się wystawy, koncerty, wieczory autorskie, imprezy plenerowe, spotkania i happeningi.
W latach 1987-89 brał aktywny udział w działaniach Krakowskiej Grupy Inicjatywnej Reaktywowania Związku Polskich Artystów Plastyków.
W 1992 roku zainicjował powołanie Klubu Malarzy ZPAP Okręgu Krakowskiego i przez 10 lat pełnił funkcję jego prezesa.
Leszek Dutka brał udział w 95 wystawach zbiorowych w kraju za granicą, zorganizował 35 wystaw indywidualnych. Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń (m.in. Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza).

Prace artysty znajdują się w zbiorach:
Muzeum Narodowego w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Muzeum Polskiego w Chicago, Fundacji Signum w Poznaniu, Zjyad Raoof Kolekcji Miasta Myślenic, kolekcji Miasta Zawiercia, Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w prywatnych kolekcjach Christiana Stöhrmanna w Husum i Margot i Dietera Löchöffel w Norymberdze.

Galeria zdjęć: