Jim Albright

Jim Albright

 

„My Ami Friends, Amerykanie w Norymberdze”

10-3-2010 / 4-4-2010

Budynek B.

Jim Albright urodził się w 1958 roku w San Angelo, Texas i dorastał w Toledo, Ohio i Dallas. Fotografuje od dwunastego roku życia. W 1978 wstąpił do armii i pracował jako fotograf i dziennikarz wojskowy w Norymberdze. Od 1982 do 1985 studiował dziennikarstwo i anglistykę na Angelo State Universität w Texasie. Po studiach wrócił do Norymbergi, gdzie zatrudnił się w redakcjach amerykańskich gazet wojskowych. Od 1993 jest fotografem gazety Fränkische Landeszeitung w Ansbach i członkiem prestiżowego norymberskiego związku fotografów Fotoszene. Pracował jako barman, kucharz, kurier, spiker radiowy, pracownik stacji benzynowej, malarz i sprzedawca lodów. Mieszka w Schwabach z żoną Gabriele, synami Dominikiem i Jonasem, teściami i psem Lucy.

Chociaż sam jest Amerykaninem, Jim Albright od początku zafascynowany był swoimi rodakami, mieszkającymi w Norymberdze.
Przez 11 pierwszych lat swojego pobytu w Norymberdze, kiedy pisał i fotografował dla armii amerykańskiej, prowadził swoistą prywatną dokumentację amerykańskiego życia codziennego w Niemczech, choć wiedział, że fotografie z tej serii raczej nie trafią do gazet. Banalna powszedniość amerykańskiej egzystencji nie stanowiła atrakcji dla armijnych wydawnictw.

Muzyka na wernisażu: Lee Sloan, pianista jazowy.
Z pochodzenia Amerykanin, Lee Sloan był stałym elementem sceny muzycznej Nowego Jorku przez ponad 10 lat, zanim przeniósł się do Europy, gdzie grał zarówno jako solista jak i lider licznych grup w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Aktualnie mieszka w Krakowie. W jednym z ostatnich jego projektów muzycznych uczestniczy saksofonista Mikołaj Trzaska, basista Mark Tokar i perkusista Rick Hollander.

9cbaac7f3cf05e83a3c21d2dfce5de4c