Eugeniusz Mucha – rysunki
wystawa rysunku
10.4.2017 / 15.5.2017
Wernisaż wystawy – 10 kwietnia 2017 r., g. 18.30, Czarna Galeria CENTRUM.
Wystawa koło 200 rysunków, nigdy nie prezentowanych, będzie szczególną okazją do przypomnienia twórczości tego niezwykłego artysty. Dotychczas to malarstwo zjednało artyście grono oddanych wielbicieli. Mamy nadzieję, że wraz z odkrywaniem dorobku rysunkowego tego oryginalnego twórcy, to grono znacznie się poszerzy.
Mucha (1927 – 2012) poszukiwał inspiracji w kulturze ludowej, chłopskiej. Zachwycony jej autentyzmem, świeżością, naiwnością, do końca pozostaje pod jej szczególnym wpływem. Stworzył jednak własną poetykę, na którą składa się zainteresowanie podstawowymi egzystencjalnymi problemami człowieka i prostota środków wyrazu. Trafnie specyfiki tej sztuki dotknęła Krystyna Czerni, pisząc, że Mucha jest „twórcą-gawędziarzem”. Rzeczywiście, malarz bardziej opowiada, niż przedstawia to, co go fascynuje: narodziny, miłość, przemijanie, śmierć. Zarówno czytelna autentyczność, jak emocjonalny charakter tej sztuki, jak pod lupą można odnaleźć w dziesiątkach szkiców, które wykonywał równolegle z malarstwem sztalugowym.
Eugeniusz Mucha urodzony w 1927 w Niewodnej na Rzeszowszczyźnie, zmarł 30 grudnia 2012 r. w Krakowie.Studiował w krakowskiej ASP (1949-1955) pod kierunkiem artystów tak różnych, jak Adam Marczyński, Czesław Rzepiński, Wacław Taranczewski, Wojciech Weiss. Dyplom uzyskał w pracowni Tadeusza Łakomskiego. Od 1957 roku mieszkał i tworzył w Nowej Hucie.