Drzeworyty noworoczne z Tajwanu

Drzeworyty noworoczne z Tajwanu

 

 

oraz fotografie – Niezwykły Tajwan

26-2-2013 / 25-3-2013

Budynek C.

W czasie wernisażu pokaz kaligrafii i parzenia herbaty w wykonaniu Chung-Chih Yang Dyrektora Działu Informacji Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej.

Drzeworyty noworoczne z Tajwanu
Drzeworyty noworoczne, których tradycja jest wciąż żywa na Tajwanie, zaliczane są do noworocznych zwyczajów. Drzeworyty przedstawiające bóstwa, bohaterów i opiekunów są żywym elementem kultury ludowej. Wykonane są tradycyjnymi metodami i pełnią różne funkcje. W przeszłości modlono się do nich i obdarowywano się nimi nawzajem. Drzeworyty to rodzaj talizmanów ochronnych i amuletów, które mają także przynosić szczęście, pomyślność, powodzenie, bogactwo oraz dobrobyt. Wykorzystywane są także jako ozdoba mieszkania. Drzeworyty związane są tematycznie z chińską kulturą. Tematyka drzeworytów jest różna. Przedstawiają one wyobrażenia najróżniejszych bóstw opiekuńczych i sceny rodzajowe, a także ilustracje ze znanych powieści i sztuk teatralnych, ludowych oper oraz bajek. Motywem przewodnim często są także chińskie znaki zodiaku takie jak: szczur, wół, tygrys, zając, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia. Innym tematem często prezentowanym na drzeworytach są ryby. W języku chińskim słowo ryba brzmi podobnie do słowa pomyślność, dobrobyt czy bogactwo. Na wystawie prezentowane są drzeworyty wybrane w konkursach z ostatnich lat.

Niezwykły Tajwan – fotografie
Autorzy:
Huang Ting-sheng, Chen Chih-hsiung, Chi Po-lin, Liu Chen-hsiang
Tajwan, Republika Chińska, to kraj odznaczający się różnorodnością etniczno-kulturalną jak i pięknem natury. Wyspa o powierzchni ok. 36 tys. km kw. – odpowiadającej wielkości Holandii, Szwajcarii czy stanu Maryland w USA – położona jest na Zachodnim Pacyfiku pomiędzy Japonią i Filipinami. Zamieszkuje ją 23 miliony ludzi – przy czym populacja wyspy jest wyższa od populacji ¾ narodów na świecie. Społeczeństwo wyspy to niezwykła mieszanka pochodzenia chińskiego, malajsko-polinezyjskiego, japońskiego i zachodniego, którą połączyła pasja dla wolności i braterstwa. Na nizinach występuje klimat tropikalny i subtropikalny, tymczasem w centralnej części wyspy panuje klimat umiarkowany. Takie warunki klimatyczne oraz żyzna gleba i obfite deszcze przyczyniły się do występowania wielce różnorodnej fauny i flory, czyniąc z wyspy raj na ziemi.

Wystawy przygotowane we współpracy z Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej.

Galeria zdjęć: