„Łąka”

„Łąka”

 

 

Wystawa prac pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

7-3-2016 / 7-4-2016

wernisaż wystawy 8 marca 2016 roku o g. 18.00
w Czarnej Galerii CENTRUM

Artyści:
Joanna Banek, Róża Duda, Magdalena Kulesza-Fedkowicz, Krystyna Malinowska, Sylwia Solak, Bogusława Bortnik-Morajda, Iwa Kruczkowska-Król, Jolanta Kuśmierska, Joanna Rolicka, Joanna Zemanek.

„Słonce wstaje z rosistego łoża, a świeże podmuchy
Igrają w jego promieniach roześmianych i niosących
Życie nasieniem. A świeża Ziemia lśni tysiącem tysięcy
Źródeł życia”
(William Blake, „Czterej Zoa”. wyd. Zielona Sowa Sp. z o. o., Kraków 2009, s.149)

„Aby uświadomić sobie piękno, majestat, świętość przyrody, trzeba być obecnym.(…)Żeby coś takiego dotarło do świadomości musi znieruchomieć.(…) Niezbędna jest twoja całkowita obecność w zjawiskach tych kryje się coś więcej niż piękno zewnętrznych form: coś nienazwanego, niewysłowionego, jakaś głęboka, wewnętrzna, święta esencja. Wszelkie przejawy piękna są nią prześwietlone.”
(Eckkhart Tolle, „ Potęgą teraźniejszości”, Wyd. Galaktyka Sp. z o.o., Łódź 2014, wyd. I, s. 109)

IDEA

„Łąka” to tytuł wystawy prac pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest to trzecia odsłona cyklu wystaw związanych pierwotnie ze świętem Kwiatów w Otmuchowie. Edycja projektu w 2015 r., będzie nieco inna, zarówno przez zasięg wystawy jak i tematykę. Artyści – a właściwie artystki, bo tym razem do projektu zaproszone zostały wyłącznie kobiety, poruszają tematykę szeroko nawiązującą do motywu Łąki, miejsca porośniętego różnorodnym kwieciem, ziołami, ale i miejsca ciszy, kontemplacji, spotkania nieba i ziemi.

Łąka to miejsce gdzie odpoczywamy, napawając się spokojem, zażywamy kąpieli słonecznych, wyciszenia, wręcz medytacji, to również miejsce spotkań, pikników, a więc towarzystwa, radości, miłości, miejsce spacerów, zbierania kwiatów, ziół, plecenia wianków. Kojarzy się z dzieciństwem, zdrowiem ale i ciepłem, śmiechem, czymś ulotnym. Wiatr wespół z brzęczącymi owadami, śpiewem ptaków i szumem traw tworzy w tym miejscu swoistą symfonie.

Jest to miejsce niezwykłe choć tak dobrze każdemu znane. Na łące tętni życie, pory roku odciskają swój ślad wręcz archetypowo – życie i śmierć współgrają ze sobą, tworząc harmonię istnienia, mikrokosmos, odzwierciedlenie naszych miast, państw, świata.

Prace które prezentowane są na wystawie, poruszają różne problemy, czasem poszukują piękna, innym razem problemem jest światło, interpretują, obrazy stają się symbolem. Artystki bardzo różnie widzą temat, każda jest indywidualnością, każda jest innym kwiatem na łące sztuki.

Joanna Banek