Premiera performansu oraz wykład Wojtka Klimczyka w studiu KCC

Premiera performansu oraz wykład Wojtka Klimczyka w studiu KCC

Mamy wielką przyjemność zaprosić Was na premierowy pokaz performansu połączonego z wykładem o tytule „Idiota”, autorstwa Wojtka Klimczyka. Wydarzenie odbędzie się w studiu KCC 19 stycznia 2024r. o godz. 19:00 i będzie to pierwsza okazja do spotkania się w nowym roku w Krakowskim Centrum Choreograficznym. Rezerwujcie ten czas i do zobaczenia!

„Idiota” Wojtek Klimczyk / performans-wykład

19.01.2024r. godz. 19:00

Studio KCC

Bilety 30/40 zł
https://biletyna.pl/event/view/id/388257

„Idiota”

koncept i wykonanie – Wojtek Klimczyk

kolaż dźwiękowy – Misenomo

światło – Marta Wołowiec

Mówi się czasem, że historia jest najlepszą nauczycielką, ale czy może dotyczyć to tańca? Czy można uczyć się tańca współczesnego z historycznych źródeł? Jeśli tak, to jak miałby wyglądać proces czerpania z przeszłości i jakie powinny być zasady doboru historycznych inspiracji? Problemy te w Idiocie stawiane są w odniesieniu do życia i twórczości Wacława Niżyńskiego, artysty-zagadki, którego głośna twórczość została bardzo słabo udokumentowana i którego skomplikowane losy sprawiają, że interesuje się nim nie tylko historia tańca, ale i medycyna. Wychodząc od notatek, które Niżyński po sobie pozostawił, performans podejmuje próbę bardzo osobistego dialogu z problemami, które nurtowały ich autora.

Wojtek Klimczyk – teoretyk i historyk tańca, dramaturg i reżyser pracujący w dziedzinie tańca współczesnego (ex-Harakiri Farmers), wokalista w zespole Misenomo. Wśród jego książek są „Wizjonerzy ciała. Panorama współczesnego teatru tańca” oraz „Wirus mobilizacji. Taniec a kształtowanie się nowoczesności (1455-1795)”. Obecnie pracuje nad monografią „Molecular Nijinsky”.

Fot. Kuba Dąbrowski (drugie zdjęcie od góry)