HARMONII PRAGNIEMY I DLA NIEJ TAŃCZYMY. O WIDOWISKU „THE OTHERS” ANTONA LACHKY’EGO – recenzja Doroty Cudzich – warsztaty grupy krytycznej

Warsztaty grupy krytycznej w ramach 2. Edycji KRAKOWSKIEGO FESTIWALU TAŃCA 2022
“The Others”- ANTON LACHKY COMPANY
2.08.2022r., Scena NCK

HARMONII PRAGNIEMY I DLA NIEJ TAŃCZYMY. O WIDOWISKU „THE OTHERS”ANTONA LACHKY’EGO
Dorota Cudzich

           Nie wiadomo, od czego zacząć. Czy od brawurowego wykonania tanecznego przez międzynarodową czwórkę artystów, czy od wirtuozersko zaprojektowanej choreografii, czy od udatnego mariażu porządków tanecznych i gatunkowych. Klasyczne tradycje narracyjne i współczesne techniki tańca, baśniowy świat rozumiany przez młodą publiczność i przypowieść filozoficzna – wszystko to sprawiło, że publiczność wypełniająca po brzegi salę Nowohuckiego Centrum Kultury opuszczała je wczorajszego wieczoruw uniesieniu.

           Po zapoznaniu się z programem widz wie, że przybywając na spektakl, na widowni zasiądzie wraz z młodą publicznością. Wie także, że opowieść, której będzie świadkiem, poruszy sprawy niebłahe: (bez)sensu egzystencji i (braku) smaku życia. Już na wstępie czuć zatem intrygujący dreszcz. Otwarcie przedstawienia go potęguje: na równomiernie oświetlonej scenie widzimy cztery osoby w bezruchu, w niesymetrycznym układzie. Siedzą, stoją, klęczą, podczas gdy dobiegający z offu kojący, kobiecy głos rozpoczyna opowieść o historii-tajemnicy, która narodziła się „nie wiadomo skąd”, przychodzi do każdego sama i wszyscy jej słuchają. Wśród symfonicznej muzyki ilustracyjnej niczym z klasycznego baletu rozpoczyna się ekspresywny taniec.

           Bose stopy, „codzienne” kostiumy, wykorzystanie ciężaru ciała i grawitacji oraz emocjonalność ruchów – charakterystyczne dla tańca współczesnego – przeplatane są pełną gracji ornamentyką baletową, improwizacją, a także… hołubcami, footworkiem i powermoves rodem z breakdance’u (zapierający dech w piersiach Nino Patuano!). Brzmi jak ryzykowna mieszanka, jednak dzięki słynnemu puzzle work słowackiego choreografa całość składa się na absolutnie precyzyjne, wyrafinowane widowisko, w którym błyszczą fenomenalne umiejętności tancerzy.

           Regularnie powracająca, rymowana baśń o oddzieleniu człowieka od natury, mieniąca się poetyckimi opisami świata przyrody i opowiadana rozkosznie modulowanym głosem Joanny Pszczoły, stanowi wyraźną ramę narracyjną. Dzięki prostocie tego zabiegu, perfekcyjne ruchy artystów zarówno ilustrują fabułę (mistrzowski układ taneczny z „wiewiórką” niczym z commedii dell’arte), jak i ją interpretują. Zapamiętały, pełen pasji taniec czwórki przyjaciół, stanowiący remedium na monotonię i bezsens codzienności, obejmuje całe spektrum niuansów emocjonalnych: transformację trudnych uczuć w optymizm przez Lewisa, przebłysk zachwytu nad życiem i tęsknotę za tym przebłyskiem u Dunyi, tysiące wątpliwości co do zasad rządzących światem u Nina, zapał Evelyn do sublimowania ruchu, który przywraca żywotność. Powtarza się motyw chodzenia po linie, jakby chciano nam wytańczyć: life is a balancing act.

           Spektakl taneczny „The Others”wyróżnia się niespotykaną spójnością i można go określić jako dzieło pełne. Nie tylko dzięki wyjątkowemu połączeniu kultur, gatunków, technik tanecznych, filozofii i psychologii. Tekst baśni stworzyła Eléonore Valère-Lachky, prywatnie żona choreografa, zainspirowana ich bliskimi relacjami z dziećmi, a mimo ogromnie wymagającego materiału ruchowego każdemu z tancerzy i tancerek udało się stworzyć niezwykle żywą kreację, która tchnie unikatowością. Miejmy nadzieję, że dzięki pracy zespołu artystów „The Others”staniemy się bardziej tymi dorosłymi, którzy, jak u Saint-Exupéry’ego, potrafią zrozumieć wszystko, nawet opowieść dla dzieci. Opowieść o przemożnej sile sekretu, który oddziela nas od siebie samych, od innych i od natury.         

„The Others” – Anton Lachky Company

Choreografia: Anton Lachky 
Tańczą: Evelyne de Weert, Dunya Narli, Nino Patuano, Lewis Cooke 
Tekst: Eléonore Valère-Lachky
Głos: Joanna Pszczoła
Tłumaczenie: Ann Michiels
Produkcja: Anton Lachky Company
Koprodukcja: Mars/Mons arts de la scène, Charleroi danse/Centre Chorégraphique de la fédération Wallonie-Bruxelles, Centre culturel de Verviers, Pierre de Lune Centre Scénique Jeunes Publics de Bruxelles, Le Centre Culturel du Brabant Wallon
Wsparcie: La Fédération Wallonie Bruxelles et de la loterie, National/FWB, et
Przestrzeń do prób: Le Marni, Le centre Culturel Jacques Franck, La Roseraie, le CCBW, La Balsamine, Charleroi Danse

Spektakl prezentowany 2.08.2022 w ramach Krakowskiego Festiwalu Tańca w Nowohuckim Centrum Kultury (Sala NCK).