Zbigniew Szczepanek
„Zamki Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza”
31-1-2007 / 14-2-2007
Budynek B.
wystawa malarstwa połączona z promocją albumu malarskiego
Zbigniew Szczepanek ur. 1933 w Gdyni. Ukończył studia w OSMW i pływał jako nawigator na ORP „Błyskawica” i ORP „Gryf”. Obronił doktorat z astronawigacji, którą następnie przez 10 lat wykładał w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej, a następne 10 lat – w Wyższej Szkole Morskiej.
Od wielu lat najważniejszą pasją Szczepanka jest malarstwo, ściślej – akwarela, w której osiągnął prawdziwe mistrzostwo i pozycję jednego z czołowych twórców polskich. Autor wielu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, członek ZPAP.
Zamki polskie od wielu lat fascynowały artystę. Niezliczone podróże Zbigniewa Szczepanka po całym kraju, połączone z odwiedzaniem kolejnych zabytkowych budowli, zaowocowały fascynującym zbiorem malowanych z natury „portretów zamków”: w różnych porach roku i zmiennych ujęciach, czasem przybliżających nieuchwytny detal, niekiedy wręcz przeciwnie – dzięki perspektywie ukazujących monumentalizm budowli.
Malowane zamki Szczepanka są zachwycające i piękne. Oglądając je, chce się błądzić wśród wież i murów i odgadywać, jak wyglądały kiedyś i jakie życie w nich tętniło.
Informacja o promocji:
Album „Zamki Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza” jest trzecim i ostatnim z trzyczęściowej serii ukazującej, w malarstwie i rysunku, zamki znajdujące się w obecnych granicach Polski. Poprzednie dwa albumy to „Zamki Pomorza, Warmii i Mazur” oraz „Zamki Śląska”. Całość powstała w ponad 120 lat od czasu wydania albumu zabytków polskich autorstwa Napoleona Ordy. Przez cały ten czas powstawały jedynie albumy fotograficzne poświęcone zamkom, często na bardzo wysokim poziomie, lecz z tytułu samej techniki mające zupełnie inną poetykę. Powstałe w ciągu ostatnich pięciu lat albumy pokazujące zamki w malarstwie i rysunku cechuje wysoki poziom edytorski. Przedstawiono wszystkie ważniejsze, zachowane do naszych czasów zamki, także te będące w stanie ruiny. Szczególną zaletą albumów jest fakt, że pokazują one po raz pierwszy w historii polskiego edytorstwa malarskie rekonstrukcje zamków, zwłaszcza tych będących dziś w stanie zrujnowanym, z okresu ich największej świetności, przypadającego najczęściej na lata poprzedzające szwedzki „potop”. Rekonstrukcją objęto te z zamków, dla których zachowały się wiarygodne materiały ikonograficzne i opisy. Albumy powstały na skutek fascynacji autora zamkami i ich dziejami oraz w nadziei, że przyczynią się one do wzrostu zainteresowania turystyką zamkową i dumy z tytułu posiadania tak wielu ważnych i interesujących dawnych budowli obronnych.
Wiosną tego roku autor wybiera się na Ukrainę, by zacząć pracę nad czwartym i ostatnim albumem poświęconym zamkom kresowym, bez którego, jak sądzi, owa całość byłaby dalece niepełna.
Promocja trzeciego albumu, połączona z wystawą oryginałów prac albumowych, a także sprzedażą samych albumów po promocyjnej cenie i możliwością uzyskania autorskiej dedykacji, odbędzie się w dniu 1 lutego o godz. 1800 w Nowohuckim Centrum Kultury.
Galeria zdjęć: