RETROSPEKTYWA ADAMA BRINCKENA 1975-2015

Retrospektywa Adama Brinckena 1975-2015

wystawa

10/03/2016

Pięć instytucji kultury: Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Galeria CENTRUM Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie, Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, przedstawia wystawę Adama Brinckena, profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Wystawa zaprezentowała szerokie spektrum twórczości Adama Brinckena – malarza, autora przestrzennych obiekto-obrazów i polichromii, witrażystę, rysownika, projektanta wystroju obiektów sakralnych, kuratora oraz aranżera wielu wystaw problemowych i monograficznych, m.in. Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie, scenografa. Tak różnorodna i złożona działalność artystyczna, opracowana merytorycznie przez kuratorkę wystawy Barbarę Major z Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie oraz aranżacyjnie przez Annę Król, starszego kustosza z Muzeum Sztuki i Techniki Manggha w Krakowie, była przedmiotem rozbudowanej wystawy retrospektywnej w nowohuckiej galerii.

Prezentowana ekspozycja w możliwie najpełniejszy sposób pokazywała horyzonty twórczości artysty, znanego z licznych poszukiwań odpowiedniej formy dla swoich artystycznych wypowiedzi. Wśród nich na uwagę zasługiwały obiekto-obrazy, łączące sposób myślenia rzeźbiarza z wyobraźnią malarską. Znamionuje je dążenie artysty do stworzenia dzieł, gdzie materia łączy się z niematerialnością, które ucieleśnią jednocześnie konkretność i metafizyczność.

Adam Brincken jest również znakomitym rysownikiem. Na wystawie zostaną zaprezentowane cykle rysunków, powstałe w okresie stanu wojennego, m.in. Kordon Sanitarny /wg Trzech Krzyży Rubensa/, pamięci ks. Jerzego Popiełuszki (1985). Nie zabraknie również projektów witraży, zrealizowanych w kościołach: NMP Królowej Polski w Wejherowie, Niepokalanego Poczęcia NMP w Kobiernicach oraz Chrystusa Króla w Jarosławiu.

W rozmowie z Krystyną Czerni, artysta stwierdził, iż źródłem jego sztuki jest pewne nawarstwienie życia, ślady, które zostawiają spotkania z ludźmi, ale również natura, wszędzie tam, gdzie istnieją symptomy pewnej egzystencjalności.

W Galerii CENTRUM NCK można oglądać Dzieła, które pochodzą z pracowni Autora, od prywatnych kolekcjonerów oraz ze zbiorów Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Adam Brincken (ur. 1951, Nowy Sącz) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskał na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (1975). Obecnie pracuje w macierzystej uczelni, gdzie prowadzi Pracownię Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych. W 1992 roku uzyskał tytuł profesora. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1990-96 prezes jego oddziału krakowskiego. W latach 80. XX wieku współtwórca ruchu kultury niezależnej. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik zbiorowych w kraju i za granicą, laureat wielu nagród.