Leonard Pędziałek – „Gry nieskończone”
Spotkanie z artystą
3-11-2016
Sen, Bebop, Gry nieskończone to tylko niektóre z tytułów grafik Leonarda Pędziałka. Artysta niczym muzyk jazzowy eksperymentuje, improwizuje, a technika litografii staje się doskonałym medium do eksploracji. Kompozycje z cyklu graficznego Bebop tworzą formy o poszarpanych i miękkich konturach oraz pozornie spontanicznie powstałe plamy, będące odpowiednikami doznań muzycznych.
W swojej twórczości Pędziałek. chcąc stworzyć graficzne ilustracje układów muzycznych w stylu muzyki jazzowej bebop oraz innych nurtach jazzu, buduje kompozycje abstrakcyjne ze swobodnych, płynnych plam barwnych, nakładających się na siebie, działających dynamicznie i melodyjnie. Skomponowane w ten sposób litografie, podobnie jak utwory popularnych jazzmanów, balansujących często na granicy złamania surowych reguł kompozycji muzycznych poruszają naszą wyobraźnię tak głęboko, jak muzyka za pomocą tonów.
Grafika Pędziałka nie wymaga w zasadzie stosowania barwy. Kompozycje czarno-białe są równie interesujące poprzez wielość użytych środków formalnych: subtelne prószenia. transparentne plamy i wypukłe reliefy. Barwa czyni niewątpliwie litografie bardziej wyrazistymi i reprezentacyjnymi, ale nigdy nie jest wartością dominującą nad kompozycją i rysunkiem.
W grafikach mieszanych, łączących litografię z drukiem cyfrowym z cyklu Notatki z Kazimierza, artysta odchodzi nieco od ścisłej abstrakcji i wprowadza cytaty zaczerpnięte z migawkowej fotografii. Jest w nich metaforyczna opowieść o złożoności świata, o przeciwieństwach liryzmu i dramatu, dzieciństwa i dorosłości, próba przekazania niejednoznaczności podpatrzonej rzeczywistości. W świat grafiki przenika problematyka odwiecznego sporu przeciwieństw. Obok fragmentów zniszczonej architektury, zapomnianego świata krakowskiego Kazimierza, pojawiają się ciemne, poszarpane plamy. W końcu zagęszczone obrazy zwyciężają i opanowują całą płaszczyznę grafik.
W przypadku twórczości graficznej Pędziałka, który przenosi w świat grafik wszystkie swoje doznania i spostrzeżenia, nastroje i refleksje, przemyślenia dni, notującego współczesność, eksperymenty graficzne rozumiane jako gry są nieskończone…
LEONARD PĘDZIAŁEK – urodzony w Krakowie. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom otrzymał w pracowni prof. Włodzimierza Kunza w 1973 r. Zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Królestwa Belgii w 1980 roku. Jego prace znajdują się w zbiorach w kraju i zagranicą. Od 2003 roku prowadzi Pracownię Graficzną przy ZPAP w Krakowie. Jest kuratorem wielu wystaw i jurorem konkursów, w tym krakowskiego konkursu Najlepszej Grafiki Miesiąca.
Wystawy:
- Biennial Ibiza, 2004, 6th Kochi Triennial of Prints, Japan, 2005
- International Print Biennial Warna, 2005, 2011
- XII Międzynarodowe Triennale ”Małe formy Grafiki” Łódź, 2005, 2008, 2011, 2014
- “Lettra” Kraków, 2006, 2009, 2012, 2015
- IX Print Biennial Caixanova, Hiszpania, 2006
- VI Triennaale Rysunku Polskiego, Lubaczów, 2008
- Międzynarodowe Triennale “IMPRINT” Warszawa, 2008
- International Triennial of Graphic Art, Bitola, 2009, 2011
- International Print Triennial, Kraków, 2009, 2015
- II Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej, Gdynia, 2010, 2014
- World Gallery of Art. On Paper Drawings 2010, Skopje
- 100-lecie ZPAP, Bruksela, Warszawa, Kraków, 2011
- Small Elektrographic Artworks, Budapeszt, 2012
- Przegląd Współczesnej Litografii Polskiej Kielce 2013
- Eight International Digital Art Miniprint, Ottawa, 2013
- Wielość w Jedności Litografia w Polsce po 1900 roku, Bydgoszcz 2015
- I Międzynarodowa Wystawa Litografii Litho-Kielce 2016