Krystyna Zachwatowicz-Wajda „Konstelacje” – 11. edycja Przestrzeni dla sztuki
wystawa czynna w dniach 12.11-15.12.2024
Biała Galeria CENTRUM
Wernisaże:
12.11.2024 r. (wtorek), Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie – Galerie ASP (plac Matejki 13), g. 13.00
13.11.2024 r. (środa), Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – Pawilon Sportowo-Dydaktyczny (ul. Rakowicka 27), g. 13.00
15.11.2024 r. (piątek), Nowohuckie Centrum Kultury – Biała Galeria CENTRUM, g. 18.00
Celem realizowanej od 2012 roku „Przestrzeni dla sztuki” jest prezentacja wybitnych artystów i zarazem pedagogów z kręgu Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pomysłodawcą projektu jest prof. dr hab. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit i inicjator Open Eyes Art Festival. Organizatorami cyklu są Nowohuckie Centrum Kultury, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Akademia Sztuk Pięknych oraz Agencja Artystyczna GAP, współpracująca z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie.
Bohaterami dotychczasowych edycji byli znakomici artyści: Paulin Wojtyna, Janina Kraupe, Janusz Tarabuła, Stefan Gierowski, Leszek Misiak, Franciszek Bunsch, Ryszard Otręba, Teresa Kotkowska-Rzepecka, Jacek Waltoś oraz Krystyna i Jerzy Nowakowscy. Ekspozycje, mające charakter przeglądowy, odbywają się równolegle w przestrzeniach galeryjnych ASP, UEK i NCK. Wystawom każdorazowo towarzyszy obszerny katalog. Od kilku lat wydarzenie wpisane jest w program Open Eyes Art Festival.
Jedenasta edycja „Przestrzeni dla sztuki” po raz pierwszy w historii cyklu poświęcona jest sztuce scenografii i jej wybitnej twórczyni – Krystynie Zachwatowicz-Wajdzie. Doceniając ogromny dorobek artystki, w ramach wystawy „Konstelacje”, pragniemy w trzech ekspozycjach poświęconych jej twórczości przywołać choćby namiastkę teatru, który współtworzyła i scenografii, które przed laty wywoływały ogromne emocje i budziły zachwyt.
Teatr to sztuka, która rodzi się z relacji między ludźmi i ich dziełami. Począwszy od autora poprzez reżysera, scenografa aż po aktora, który wchodzi w świat wcześniej stworzony i niejako go ożywia.
Bardzo trudno jest dokumentować, eksponować sztukę teatru, kiedy przedstawienie zejdzie już z afisza, bo to sztuka bardzo ulotna. Doceniając ogromny dorobek wybitnej scenografki, Krystyny Zachwatowicz pragniemy w trzech ekspozycjach poświęconych jej twórczości przywołać choćby namiastkę teatru, który współtworzyła. Nie da się bowiem pokazać dorobku scenografa pokazując jedynie jego projekty. Ekspozycje będą próbą odtworzenia fragmentów scenografii, które przed laty wywoływały ogromne emocje, budziły zachwyt. Pokażemy też zachowane kostiumy i ich projekty, a także zdjęcia ze spektakli. Zaprezentowany zostanie proces twórczy – od projektu do efektu – a także jego odbiór w cytatach z recenzji i opisach. Pozwoli to na pokazanie najpełniejszego portretu scenografa w teatrze. Dlatego ekspozycja została podzielona na trzy części. Każda z nich poświęcona jest innej relacji, relacji scenografa z autorem, z reżyserem oraz z aktorem.
kuratorka wystaw – Maryna Klotzer
autor aranżacji wystaw – prof. Łukasz Sarnat