Stanisław Tabisz – „Powrót jednorożca”
wystawa czynna
6-31.12.2019
wernisaż wystawy – 6.12 (piątek), g. 18.00, Czarna Galeria CENTRUM
(…) mój „Jednorożec”, po wrocławskiej wystawie, zniknął na rok, ale powraca teraz dla krakowskiej i nowohuckiej publiczności w formie wystawy. Powraca również dla mnie, znowu panosząc się i przebiegając wolne przestrzenie mojej wyobraźni…
Jednorożec uwalnia mnie, moją wyobraźnię, konstytuuje to, co za chwilę pryśnie jak mydlana bańka, a co jest dla egzystencji człowieka nieodzownym imperatywem działania i zachwytu nad wszystkim, co stworzone we wszechświecie i na planecie Ziemia… Zatem po raz kolejny powraca i jego przedstawienia rysunkowe będą miały zróżnicowaną formę, na ile tylko potrafię formalnie poszerzyć to obsesyjne krążenie wokół jego szyi, tułowia, nóg, głowy i rogu, które – dla mnie rysującego – są tworzywem sprzężonym z organicznością mojej emocjonalnej oraz intelektualnej imaginacji…
– Stanisław Tabisz
Stanisław Tabisz – urodzony w 1956 roku w Domaradzu (Podkarpacie). Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu (1971–1976). Odbył studia na Wydziale Grafiki (1977–1978) oraz na Wydziale Malarstwa (1978–1982) Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studiował malarstwo w pracowniach doc. Zbigniewa Kowalewskiego, prof. Tadeusza Brzozowskiego i prof. Juliusza Joniaka, a rysunek w pracowni prof. Zbyluta Grzywacza. Dyplom magisterski zrealizował w pracowni prof. Juliusza Joniaka (1982). Od 1983 roku pracownik dydaktyczny ASP w Krakowie. Był asystentem w Pracowni Malarstwa prof. Zbysława Marka Maciejewskiego. Od 2000 roku prowadzi Pracownię Malarstwa II na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. W 2005 roku otrzymał tytuł profesora.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią, krytyką sztuki. W latach 2002–2008 pełnił funkcję dziekana Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2012 roku został wybrany rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W latach 1983–1988 występował w kabarecie Piwnica pod Baranami, m.in. współtworząc (z Kazimierzem Madejem) scenografię podczas koncertów zagranicznych zespołu. Autor scenografii do koncertów Zbigniewa Preisnera, m.in. Moje kolędy na koniec wieku w Starym Teatrze w Krakowie (1999) oraz w Teatrze Narodowym w Warszawie (2000). W latach 1994–1999 był sekretarzem Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie. W latach 2002–2014 pełnił funkcję prezesa ZPAP Okręgu Krakowskiego.
Autor ponad 50 wystaw indywidualnych malarstwa i rysunku, m.in. w: Krakowie, Rzeszowie, Krośnie, Częstochowie, Tarnowie, Zielonej Górze, Dębicy, Sandomierzu, Gorlicach, Nowym Sączu, Bydgoszczy, Lublinie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Siemianowicach Śląskich, Busku - Zdroju, Olsztynie, Kielcach, Mikołowie, Norymberdze, Hilden, Lipsku, Hanowerze, Eltville, Husum. Brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych malarstwa i rysunku w Polsce i za granicą. Autor i współautor koncepcji wystaw problemowych i poglądowych: Nowa sztuka ze starego Krakowa – Darmstadt, Krakowski spleen – Warszawa, Martwa natura – pierwsza dama sztuki – Kraków. Pomysłodawca i kurator Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza przyznawanej przez Zarząd ZPAP Okręgu Krakowskiego. Redaktor Informatora ZPAP Okręgu Krakowskiego; od 2012 roku redaktor naczelny Wiadomości ASP.
Opublikował kilkaset artykułów i recenzji na temat sztuki, m.in. w Czasie Krakowskim, Architekturze & Biznes, Dekadzie Literackiej, Dzienniku Polskim, Głosie Plastyków, Pokazie, Arteonie, Zeszytach Naukowych ASP w Krakowie, Wiadomościach ASP, w miesięczniku społeczno-kulturalnym Kraków.