Wystawa grafik irlandzkich
wystawa grafiki
6-31.03.2018
Finisaż wystawy – 22 marca (czwartek), g. 18.00
Wystawa twórców stowarzyszonych w Graphic Studio Dublin – najstarszej i największej pracowni graficznej w Irlandii.
Pracownia została ona utworzona w 1960 roku, przez grupę artystów i intelektualistów, w tym malarkę Anne Yates (córkę poety W. B. Yeats’a) oraz założyciela irlandzkiego Związku Wydawniczego – Dolmen Press Liama Millera.
Graphic Studio Dublin funkcjonuje dziś na tych samych zasadach, co dawniej – w oparciu o wspólną działalność i artystyczne wsparcie. Ponadto inicjuje i promuje międzynarodowe wystawy. W studio tworzy około stu artystów, głównie mieszkających w Irlandii, ale również w Szwecji, Japonii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Studio od niedawna ma nową siedzibę w XIX-wiecznym budynku, którą Lars Nyberg – szwedzki artysta suchej igły – nazwał „prawdopodobnie najszacowniejszym studiem grafiki w Europie”.
Placówka jest finansowana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki (Arts Council/An Chomhairle Ealaion). Prezentuje swoje wystawy w Graphic Studio Gallery w Tempie Bar, najstarszej galerii w Dublinie zajmującej się współczesną grafiką. Studio współpracuje z ważniejszymi instytucjami narodowymi między innymi the National Gallery of Ireland, Chester Beatty Library oraz the Royal Hibernian Academy.
Twórcy:
Yoko Akino – urodzona w Kioto, w Japonii, w 1967. Naukę rysowania rozpoczęła już w wieku dziewięciu lat mieszkając i ucząc się od babci Fuku Akino, znanej japońskiej artystki. Wiele lat spędziła jako rysownik w biurze architektonicznym w Tokio. W 1991 roku wróciła do Kioto, gdzie pracowała nad autorską kolekcją linearnych rysunków w technice gwaszu. W 1996 przyjechała do Irlandii i rozpoczęła pracę w studio graficznym Graphic Studio Dublin, gdzie tworzy do dzisiaj. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych.
Siobhan Hyde – ukończyła studia na wydziale sztuk pięknych w College of Marketing and Design (1989) oraz studia w National College of Art and Design (1993), od tego czasu zajmuje się grafiką. Pracuje w różnych technikach, ale głównie w drzeworycie, sitodruku i akwaforcie.
Maev Lenaghan – posiada dyplom licencjata z Grafiki z NCAD w Dublinie oraz dyplom magistra w projektowaniu graficznym i ilustracji z Konstfack w Sztokholmie. Była członkiem Graphic Studio Dublin przez 10 lat. Obecnie należy do szwedzkiej Societies Graficy Grafiska Sällskapet w Sztokholmie i Grafik í Väst w Goeteborgu. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem, rysunkiem, animacją oraz książką artystyczną.
Susan Mannion – pochodzi z Omagh, przez wiele lat mieszkała w Belfaście, obecnie w Boyle (Irlandia zachodnia). Graficzka i emalierka miedzi, specjalizuje się w drzeworcie. Niedawno wyróżniona artystyczną rezydenturą w Japonii aby podjąć intensywne badania japońskiego drzeworytu.
Margo McNulty – urodzona na wyspie Achill, w hrabstwie Mayo. Studiowała w GMIT, ukończyła także studia magisterskie w dublińskim NCAD. Pracuje na co dzień jako artystka oraz wykłada grafikę na wydziale Art & Design w Athlone Institute of Technology. Tworzy w technikach takich jak malarstwo, akwaforta, litografia, wideo oraz fotografia.
Merijean Morrissey – urodzona w Chicago. Ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Illinois, kształciła się także w Paryżu w Académie de la Grande Chaumière oraz w Instytucie Sztuki Chicago. Jako absolwentka Stypendium Max Beckmann spędziła rok w Brooklyn Museum w Nowym Yorku przed powrotem do Uniwersytetu Illinois, gdzie następnie ukończyła studia magisterskie z malarstwa i grafiki. Wyemigrowała do Kanady w 1971 by wykładać na wydziale malarstwa i grafiki w Ottawie, następnie na Brock University,w Niagarze, uczyła malarstwa i rysunku. Od 2014 roku na emeryturze jako profesor Emerita.
Geraldine O’Reilly – artystka zajmująca się malarstwem, rysunkiem, grafiką oraz fotografią. Ukończyła malarstwo w National College of Art and Design w Dublinie. W 1989 roku dzięki stypendium Fulbrighta na badania irlandzkiej emigracji do Ameryki stworzyła pierwszą dużą wystawę własnych prac pt.”Journal”. Większość badań przeprowadziła na Taniment Labor History Library na Uniwersytecie Nowojorskim. W 2004 roku za zasługi dla sztuki Irlandii wybrana członkiem Aosdána.
Joe Ryan – artysta multidyscyplinarny. Mieszka i pracuje w Londynie i Dublinie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał na wydziale grafiki na University of East London. Obecnie podjął studia doktoranckie na wydziale sztuk pięknych.
Aaron Smyth – mieszka i tworzy w Dublinie. Otrzymał dyplom z grafiki z wyróżnieniem w National College of Art and Design w Dublinie oraz nagrodę „Graduate Award” Graphic Studio Dublin. Jako członek Gum Collective Aaron został także nagrodzony w 2017 RHA Grup Studio Residency i Black Church Residency. Brał udział w Międzynarodowej Wystawie Miniatury oraz Europejskiego Biennale Książki Artystycznej.
Margaret Tuffy – urodzona w hrabstwie Mayo, w Irlandii, w Dublinie mieszka od 1970 roku. Ukończyła z wyróżnieniem malarstwo w Dublin Institute of Technology w 1988 roku; studia podyplomowe z dziejów malarstwa europejskiego na University College w Dublinie w 1993 roku oraz certyfikat Women’s Studies w 1994 roku. Członek Temple Bar Gallery & Studios, Graphic Studio Dublin oraz Visual Artists Ireland.
Vaida Vanagiene – artystka multidyscyplinarna. Urodzona w Kłajpedzie na Litwie. Od 2007 roku mieszka i pracuje w Dublinie. Ukończyła studia licencjackie z architektury krajobrazu Miasta i Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie w Kłajpedzie oraz na wydziale sztuk pięknych w Dublin Institute of Technology 2015 roku.
Marta Wakula-Mac – absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, studia ukończyła w 2003. Zajmuje się grafiką warsztatową, głównie akwafortą i linorytem. Członek SMTG Kraków oraz Graphic Studio Dublin w latach 2005-2014. Wyróżniona w XVI Międzynarodowym Biennale Małej Formy Graficznej w Ostrowie Wielkopolskim w 2016 roku. Laureatka nagród Arts Council Travel and Training Award 2007 oraz Culture Ireland 2007. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą.