Piotr Schneider – grafika i fotografia
wystawa grafiki i fotografii
8.12.2017 – 7.01.2018
Wernisaż – 8 grudnia (piątek), g. 18.00
Grafika Piotra Schneidera ma odległą genezę figuratywną, ale poszła, drogą syntezy, w kierunku abstrakcji. Syntetyczne, a zarazem ogromnie finezyjne pejzaże z lat dziewięćdziesiątych są doskonałym przykładem jakości warsztatu i wyobraźni artysty. Należał do tej grupy, która po reaktywowaniu ZPAP zajęła się stworzeniem od nowa Klubu Grafiki Warsztatowej. Gdy postępująca choroba uniemożliwiła mu robienie grafik, zajął się poważniej fotografią i rysunkiem. W latach dziewięćdziesiątych związał się z nowo powstałą przy ZPAP w Krakowie sekcją Fotografia – Nowe Media.
– Jolanta Antecka
Piotr Schneider – urodził się w 1942 r. w Krakowie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1967 roku w Katedrze Miedziorytu u prof. Mieczysława Wejmana, Katedrze Drzeworytu u prof. Franciszka Bunscha i Katedrze Grafiki Książki u prof. Witolda Chomicza.
Wcześnie zaczął uczestniczyć w dużych międzynarodowych imprezach graficznych: II Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie (i udział w 6 następnych edycjach), „Intergrafik 70″ w Berlinie, trzykrotny udział w międzynarodowych wystawach konkursowych w Kanagawa w Japonii, w Grenoble, w Mentonie. W latach 90. brał udział w międzynarodowych spotkaniach grafików w Indiach, Norymberdze i w holenderskim Maastricht. Wystawiał – indywidualnie i jako uczestnik większych prezentacji – w Polsce, we Francji, w Niemczech, Holandii, Japonii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech.
Uprawiał malarstwo, grafikę, fotografię i projektowanie. Mieszkał i tworzył ponad 40 lat w Nowej Hucie. Zmarł w 2007 roku pozostawiając bogaty dorobek twórczy.