Witold Urbanowicz – malarstwo
wystawa malarstwa
17-5-2017 / 8-6-2017
Wernisaż wystawy – 17 maja (środa), g. 18.00, Czarna Galeria CENTRUM
Zaczynał malarską karierę jako surrealista i ekspresjonista. Zafascynowany geometrycznym “malarstwem materii”, w latach sześćdziesiątych artysta poświęcił się temu rodzajowi sztuki. Ów formalny eksperyment i przekonanie, że obraz można “malować wszystkim”, zaowocowały wielowarstwowymi, eklektycznymi pracami o niejednolitej strukturze. Artysta wykorzystywał mieszaniny świeżych farb i zaschniętych grudek barwników, pocięte płótna, sznurek i pakuły, zszywając je razem i zlepiając. Później, na ponad dziesięć lat, najważniejsze miejsce zajął w jego twórczości kolor. W latach osiemdziesiątych do “tradycyjnych” rysunków i obrazów Witold Urbanowicz wprowadził dynamiczne, abstrakcyjne lub animistyczne formy, a nasycone barwy zastąpiły ostre kontrasty czerni i bieli. Prezentowana wystawa malarstwa w Czarnej Galerii NCK obejmuje twórczość z lat 70. i 80.
– Joanna Gościej-Lewińska
Witold Urbanowicz – urodzony w 1931 roku w Oszmianie, zmarł w grudniu 2013 roku w Krakowie. Studiował w latach 1950-56 na krakowskiej ASP w pracowniach prof. Zygmunta Radnickiego, Zbigniewa Pronaszki, Czesława Rzepińskiego i Jonasza Sterna. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1956 u prof. Czesława Rzepińskiego. Od 1961 roku należał do Grupy Krakowskiej.
Malarz, rysownik, uprawiał również malarstwo ścienne. W latach 1972-1983 zajmował się pracą pedagogiczną na ASP w Krakowie, Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Szczecinie i Kielcach, Muzeów Okręgowych w Radomiu, Białymstoku i Bydgoszczy, Muzeum Śląskiego w Katowicach, a także w zbiorach prywatnych w kraju oraz Holandii, Niemczech i Francji.
Wystawa towarzyszy Krakowskim Spotkaniom Artystycznym 2017 – KONFIGURACJE Malarstwo Rzeźba Rysunek.