85. Rocznica Stowarzyszenia Artystów Słowackich
Umelecká Beseda Slovenská (UBS)
19-6-2006 / 19-7-2006
Budynek C.
15 lat w życiu człowieka może być długim okresem, któremu może towarzyszyć wiele wydarzeń. W życiu członka UBS 15 lat może być krótkim okresem, jeżeli jest on wypełniony twórczą pracą. Jeżeli zatem mówimy o 85 latach działalności, to czas ten nam powie o wspaniałej witalności zarówno człowieka, jak i samego Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Artystów Słowackich (UBS) zostało założone 3 czerwca 1921 roku. W 1926 roku członkowie Stowarzyszenia wybudowali z własnych środków salon wystawienniczy z biurami i klubem. W 1939 roku działalność Stowarzyszenia została zakazana. Na krótko po wznowieniu swojej działalności 14 grudnia 1946 roku, w maju dokładnie 16 maja 1950 r. jego działalność została ponownie zakazana. Podczas Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku w naszym budynku miało miejsce spotkanie, mające na celu zmianę systemu politycznego. 21 marca 1990 roku Stowarzyszenie zostało z powrotem przywrócone do życia. Dwa miesiące później straciliśmy nasz budynek. Dzięki zrozumieniu i pomocy ze strony dyrektorów Słowackiego Radia wybudowaliśmy Galerię na ich posesji.
Podczas 15 lat naszej działalności zorganizowaliśmy prawie 150 wystaw wspólnych i autorskich naszych członków oraz gości zagranicznych, z którymi podpisaliśmy umowy (z Izraelem, Czechami, Polską, Serbią Węgrami).
UBS i jego członkowie wystawiali swoje prace w Polsce, Austrii, Rosji, na Ukrainie, we Włoszech, Izraelu, na Cyprze, w Szwajcarii, Londynie, Brukseli, Paryżu Pradze. Na Węgrzech przekazaliśmy nieodpłatnie tamtejszej Słowackiej Galerii w Békešska Čaba 64 prace. Podczas spotkania na szczycie Bush-Putin w Bratysławie nasze prace zdobiły Międzynarodowe Centrum Prasowe, Incheba. W maju 2001 roku nasze Stowarzyszenie zostało nagrodzone przez Europejską Komisję w Brukseli, Europejską Nagrodą dla Sztuk Pięknych za naszą rozległą i wieloraką działalność w kraju i zagranicą.
Od 10 lat organizujemy międzynarodowe warsztaty plenerowe w północnej Słowacji w górnej Orawie, od 2005 roku w Zazrivie dla malarzy i w Terchovie dla rzeźbiarzy. Rezultatem tego są nowe regionalne galerie sztuki.
Przygotowaliśmy wystawę pt. „100 szkiców malarzy oraz rzeźbiarzy” dla słowackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ekspozycja ta będzie wędrować przez 2 lata po naszych ambasadach i instytucjach na całym świecie.
Współpraca z Małopolskim Biurem Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu jest bardzo ważnym elementem naszej działalności. Wspólnie wymieniamy się wystawami, a nasi artyści spotykają się podczas warsztatów plenerowych.
Dzisiaj UBS liczy 200 znaczących malarzy, rzeźbiarzy, grafików, fotografików i projektantów. Wielu naszych członków zostało nagrodzonych międzynarodowymi nagrodami artystycznymi, wykłada na uniwersytetach, publikuje artykuły, pisze książki.
Działalność Stowarzyszenia jest dowodem na to, iż pokolenie naszych artystów oraz ich opinie liczą się nie tylko w naszym kraju, ale także w sferze europejskiego życia artystycznego.
Zdeno Horecký
Prezes UBS