Taniec Młodych. Wymiana Robocza

Taniec Młodych. Wymiana Robocza

Zapraszamy na cykl spotkań tanecznych organizowany przez Fundację Hothaus oraz Nowohuckie Centrum Kultury – Krakowskie Centrum Choreograficzne. Spotkania z tańcem współczesnym kierowane są do młodych ludzi, którzy rozpoczynają swoją przygodę z choreografią.

UWAGA! Ze względu na brak zgłoszeń wieczór zaplanowany na 28 stycznia 2017 roku się nie odbędzie! Informacje dotyczące kolejnych spotkań zostaną opublikowane wkrótce. 


Taniec Młodych

Spotkania mają na celu zaprezentowanie prób choreograficznych osób, które samodzielnie zmagają się z tworzeniem materiału ruchowego, bądź też współpracują ze swoimi nauczycielami nad taneczną etiudą.

Taniec Młodych stymuluje wymianę doświadczeń i praktyczne nabywanie wiedzy choreograficznej i wykonawczej poprzez publiczną prezentację prac i dyskusje na temat pokazanych etiud z osobami zawodowo zajmującymi się teatrem tańca współczesnego. Praktyka sceniczna, konfrontacja z profesjonalistą i z widzem, tak, aby nauczyć się  bronić swojego zdania, swojej twórczości- mają być impulsem do dalszej, lepszej pracy.

Spotkanie ma być dla młodych tancerzy szansą na oswojenie się ze sceną i widzem, na spotkanie z innymi młodymi ludźmi i wymianę doświadczeń. Podczas każdego wieczoru na widowni zasiądzie zaproszony gość, będący doświadczonym twórcą, bądź pedagogiem w dziedzinie tańca współczesnego w charakterze „specjalisty”.

Ważnym efektem spotkań jest upowszechnianie tańca oraz zakorzenienie go w świadomości widza poprzez regularne pokazy sztuki tanecznej. Po każdej etiudzie przewidziana jest rozmowa pomiędzy zaproszonym gościem, wykonawcami i publicznością w celu analizy danej etiudy. Ten feedback da widzom możliwość wypowiedzi, zadania pytań autorom i wykonawcom prac co pozwoli z kolei młodym twórcom zmierzyć się  z oczekiwaniami i opiniami widowni.

Chętni do udziału w projekcie Taniec Młodych mogą zgłaszać swoje etiudy na adres kontakt@hothaus.org. Do zgłoszenia konieczne będzie krótkie bio twórcy oraz występujących w etiudzie tancerzy, opis pracy (który będzie odczytany publicznie podczas wieczoru prezentacji), zdjęcia twórcy i wykonawców oraz zdjęcia z prób/fragmenty nagrań.

Zapraszamy wszystkich, którzy nie przekroczyli 25 lat i chcieliby zaprezentować swoje pierwsze etiudy choreograficzne. Dopuszczalny czas prezentacji to: 5 minut dla solo i duetu oraz 10 minut dla  większej obsadowo formy. Zgłoszenia przyjmowane będą bez selekcji – decyduje kolejność zgłoszeń.

Od uczestników niepełnoletnich wymagana będzie pisemna zgoda Rodzica lub opiekuna do wzięcia udziału w projekcie.

Szczegółowe informacje zawarte zostaną w regulaminie Tańca Młodych. Zapraszamy jeszcze raz wszystkich, którzy chcą zderzyć się z materią choreografii i nie boją się konfrontacji z publicznością.

REGULAMIN

KARTA ZGŁOSZENIA

fot. Katarzyna Machniewicz

Kuratorzy: Aleksander Kopański, Wojciech Dawid Terechowicz

Aleksander Kopański

Tancerz, choreograf, aktor. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej. Przez 10 lat trenował wyczynowo akrobatykę zdobywając sportową klasę mistrzowską. Posiada dyplom tancerza zawodowego, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich, oficjalnie honorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przez ponad siedem sezonów tancerz Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu (jednego z pierwszych obok Poznania teatrów tańca współczesnego w Polsce). Jego debiut sceniczny miał miejsce w Indiach. Od tamtego czasu występował z teatrem w Kanadzie, Chinach, Wielkiej Brytanii, oraz krajach całej Europy. Prowadził zajęcia z body conditioning oraz z tańca współczesnego w ramach Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu.

Aktualnie współpracuje z Teatrem Słowackiego, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem KTO i Operą Krakowską. Twórca ruchu scenicznego do spektaklu „Skóra pomarańczowa” w teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz spektakli „Proces” wg Kafki i „Ferdydurke” w teatrze Hothaus w Krakowie. Został wymieniony w wydarzeniach sezonu pisma Teatr Najlepszy, Najlepsza, Najlepsze – w kategorii najlepsza choreografia za ruch sceniczny do spektaklu „Dzieje upadków” wg powieści „Kuzynka Bietka” Honoriusza Balzaca w reżyserii Małgorzaty Warsickiej.

Jest kierownikiem artystycznym innowacji taneczno-teatralnej w XXX liceum w Krakowie. Uczy tańca współczesnego. Jego wychowankowie studiują na wyższych uczelniach tanecznych w Polsce i w Europie. Tworzy własne spektakle autorskie. Systematycznie prowadzi warsztaty z tańca współczesnego w całej Polsce.

Wojciech Dawid Terechowicz

Śpiewak, aktor, reżyser, retor, nauczyciel sztuki aktorskiej, instruktor dramy stosowanej. Praktykę zawodową prowadzi już od 23 lat. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od ukończenia szkoły pracował jako aktor lalkarz, aktor dramatyczny, aktor musicalowy, śpiewak klasyczny oraz pedagog. Jako solista preferuje muzykę baroku i klasycyzmu, ale też repertuar pieśniarski późniejszych epok. W swojej pracy dydaktycznej zrealizował wiele projektów teatralnych. Teatr Hothaus, którego jest dyrektorem, w ciągu ośmiu lat działalności wystawił 51 premier. Jako pedagog opracowuje własne techniki szkolenia aktora, sprawdzając je na tworzonych przez siebie zespołach aktorskich. To co wyznacza jego szlaki artystyczne i pedagogiczne, to eksperyment w dziedzinie sztuki scenicznej.