Noc Teatrów / „Płaczki” oraz „Mechaniczne sny”

Noc Teatrów / „Płaczki” oraz „Mechaniczne sny”

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Krakowskiej Nocy Teatrów, która odbędzie się 16 czerwca 2018. W ramach wieczoru Grupa Wokół Centrum zaprezentuje uliczną wersję spektaklu „Płaczki” w wyjątkowej przestrzeni – po raz pierwszy tak blisko naszego „domu” – spektakl odbędzie się na Alei Róż. Drugi punkt programu to spektakl Barbary Bujakowskiej „Mechaniczne sny” w wykonaniu Barbary Bujakowskiej oraz Karola Miękiny, który zostanie zaprezentowany w Studio KCC.

16 czerwca 2018 g. 18:00 Aleja Róż
Płaczki, wersja uliczna, Grupa Wokół Centrum

tańczą:
 Monika Świeca, Dominika Wiak, Marta Wołowiec, Anna Chmiel-Kowalska, Kinga Lis, Justyna Wójcik 
koncepcja i choreografia:
 Agata Moląg 
premiera:
 17 września 2016 w ramach Krakowskiej Nocy Teatrów
czas trwania: 50 minut
wstęp wolny

Beksa.
Płacze-nie-becze!
Że aż tchu brak.
Takie życie.
Taki zawód.
Czasem po prostu nie chce się z nikim gadać.
Czasem ból jest zbyt silny.
Wszystko się już stało, tego już nie zmienisz.
Rycz!
I daj żyć innym.
Profesjonalnie. Na pokaz.
Lament. Histeria. Szloch.
Że och!

Martwisz się czasem czy „Twoje życie coś znaczy”? Co po sobie zostawisz? I kto za Tobą zapłacze? Nic się nie martw! Załatwi się. Takich.

Żałoba to dziś temat raczej niepopularny. Tworząc  Płaczki tancerki Grupy Wokół Centrum chciały zderzyć tradycję ze współczesnością i przyglądnąć się różnym wariantom „przeżywania” i opowiadania o nim. Kreując scenki na przemian poważne, ironiczne, zabawne, smutne, a czasem groteskowe, starają się igrać z wrażliwością widzów, wplątując ich w emocjonalne pułapki. „Płaczki” to interaktywny spektakl, przełamujący bariery sceniczności, budujący intymność w bliskich spotkaniach artystów z widzami.
fot. Tomasz Ćwiertnia

16 czerwca 2018 g. 20.00 Studio KCC
Mechaniczne sny, Barbara Bujakowska

koncept: Barbara Bujakowska
współpraca artystyczna: Mariusz Raczyński
taniec: Karol Miękina, Barbara Bujakowska
światło: Mariusz Gąsior
muzyka: Thom York, Boyd Rice, Max Richter, Jean Michelle Jare
montaż muzyki: Piotr Madej

wstęp wolny – wejściówki do odebrania w kasie NCK od 11 czerwca do wyczerpania miejsc!

Spektakl powstał w ramach kuratorskiego projektu Anny Królicy Maszyna choreograficzna w Cricotece. Jest snuciem wyobrażeń (a może i powracających w snach lęków) o mechanizacji świata, skutkującej zanikiem indywidualizmu.

Przejawy mechanizacji można zauważyć w braku naturalnego i spersonalizowanego ruchu postaci, który usytuowałby głównych bohaterów w konkretnej rzeczywistości.
Bujakowska, jeszcze przed stworzeniem choreografii Mechanicznych snów, wypracowała język oparty o proste formy geometryczne, powtarzane w zautomatyzowany i pozbawiony indywidualnej gestyki sposób. Wprowadziła je do swojego umownego świata scenicznego, tworząc performans tożsamościowy. Nierzadko okraszając go ironią i humorem. Ten cielesny kod ruchowy okazał się niezwykle kompatybilny ze spostrzeżeniami i rozważaniami Schlemmera nad dwoistością natury ludzkiej oraz jej relacją do świata maszyn i marionet – nieożywionych, lecz poruszających się tworów.

fot. Jakub Wittchen, Marta Ankiersztejn, Tomasz Bujakowski

Barbara Bujakowska
Tancerka, performerka, absolwentka Institut for Dance Art-Anton Bruckner Universitat Linz (dyplom BA /performance in dance) oraz P.F.P w Salzburg Experimental Academy of Dance w Austrii.
Laureatka Pierwszej Nagrody w konkursie TVP2 „Dolina Kreatywna” za spektakl solowy „Swan….like”. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) oraz Arts Station Foundation (Solo Projekt ‘2008,Alternatywna Akademia Tańca’2009).
Współpracowała m.in. z Teresą Ranieri, Rebeccą Murgi, Nigelem Charnockiem, Kają Kołodziejczyk, Danielem Landau, Isabelle Schad, Towarzystwem Gimnastycznym, Teatrem Maat Projekt. Mieszka w Krakowie. Prowadzi zajęcia taneczne z dziećmi,młodzieżą oraz osobami starszymi. Współpracuje z lokalnymi twórcami. Tworzy własne spektakle z pogranicza teatru, tańca oraz performance-u.

Karol Miękina
Aktor, tancerz. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Były tancerz Polskiego Teatru Tańca – baletu poznańskiego oraz Bałtyckiego Teatru Tańca – Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Laureat Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2014).
Grał i tańczył w spektaklach tworzonych przez takich artystów jak: Ohad Naharin, Ewa Wycichowska, Jacek Łumiński, Jo Strømgren, Jan Peszek, Caroline Finn, Adolf Weltschek, Joseph Alter, Izadora Weiss, Cezary Tomaszewski, Janusz Skubaczkowski, Maciej Kuźmiński, Antony McDonald, Ole Martin Meland, Kaya Kołodziejczyk, Aleksander Kopański, Eryk Makohon, Wojciech Kościelniak, Michał Kotański, Paulina Wycichowska, Anna Rokita, Piotr Skalski oraz Włodzimierz Nurkowski.