2. Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Zanurzenia” – PROGRAM
Serdecznie zapraszamy na 2. Interdyscyplinarną Konferencję Naukową „Zanurzenia. Pytania o płynność w choreografii i tańcu”, która odbędzie się 11 kwietnia 2025 w Nowohuckim Centrum Kultury.
PROGRAM KONFERENCJI
11:00 – 12:30 – ZANURZENIA
- Angelika Mizińska – Podmiotowość płynności;
- Marianna Zabawa – Tajemnica wody białej;
- Magdalena Siemaszko – Zanurzenie w krajobrazie jako „słaby opór” – praktyki zestrajania z wodnymi ciałami wobec kryzysów ekologicznych.
13:00 – 14:30 – PRZEPŁYWY
- Jagna Nawrocka – Płynne autorstwo, płynne tożsamości, płynne granice ciał w partyturach;
- Zuzanna Kasprzyk, Anna Kamińska, Agata Jędrzejczak, Andrzej Molenda- Przepływ technologii;
- Ida Ślęzak – Przepływy i zatory.
15:30 – 17:30 – NURTY
- Alicja Czyczel – Hydrochoreografie współpracy;
- Żaneta Górska – Zanurzyć taniec w wodzie. Analiza porównawcza doświadczenia kontakt improwizacji w dwóch środowiskach;
- Mo Tomaszewska – Ciałopłynnie. Hydrofeministyczne formy oporu w sztuce performance;
- Hanna Raszewska-Kursa – Wspólne zanurzenie a konfrontacja. Ciało(nie)przyjazna organizacja przestrzeni.
W Konferencji będzie można uczestniczyć w roli wolnej słuchaczki_wolnego słuchacza. Wejściówkę w cenie 5 zł będzie można nabyć w dniu Konferencji w kasie NCK.
Planowana jest również transmisja online.
Program Konferencji dopełniać będzie performance Bartosza Baxi Ostrowskiego „Babel. The resonance of language”
11 kwietnia 2025 | 18:30
Studio KCC
Bilety: 30/40 zł do kupienia na stronie biletyna.pl
2. Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa organizowana przez Krakowskie Centrum Choreograficzne jest preludium do 5. edycji Krakowskiego Festiwalu Tańca. Motywem przewodnim Festiwalu i konferencji jest zanurzenie i płynność.
Podczas Konferencji chcemy zastanowić się czy mogą być zanurzenia – zarówno osób tańczących, oglądających, piszących, choreografujących czy organizujących. Zanurzenie w zmianach, płynnych przejściach między autentycznością, a kreacją, zmysłowym podążaniu za proponowanymi przez (po)ruszające się ciała artystów ideami, afektami, wyobrażeniami.
Interesuje nas płynność w rozumieniu zarówno metaforycznym, jak i dosłownym oraz związane z zanurzeniem kwestie widoczności i osadzenia. Chcemy przyglądać się kwestiom związanym z relacjami, mobilnością i czasowością.
Rozumiemy płynność jako swego rodzaju kontinuum ruchu, ale i zacieranie granic i przenikanie się między sobą tematów, osób, problemów, idei. Chcemy zagłębić się w dialog dotyczący zanurzenia jako wyczerpania, miękkości, bliskości, uważności, zagłębienia, ożywienia. Dialog stwarzający warunki do potencjalnego spotkania, w którym z jednej konfiguracji (również choreograficznej) powstają inne, następuje wymiana myśli, odczuć i fantazji. Interesuje nas również wymiar środowiskowy tematu – szczególnie w kontekście hydrofeminizmu, który łączy refleksję nad wodą z feministycznym spojrzeniem na troskę i odpowiedzialność. Zależy nam na podjęciu ekologicznych wątków związanych z wodą, zmianami klimatycznymi i relacją między sztuką a środowiskiem.
Płynność odnajdujemy też w kolektywnych sposobach pracy, a co za tym idzie konteksty proponujące inne niż hierarchiczny sposób zarządzania instytucjami kultury, dyskusjami i tworzenie przestrzeni do płynnej wymiany zdań i wspierających dyskusji.
Po konferencji planowana jest publikacja artykułów prelegentów_ek w formie e-booka, który będzie dostępny na stronie Krakowskiego Centrum Choreograficznego.
Organizator: Nowohuckie Centrum Kultury – Krakowskie Centrum Choreograficzne
Koordynatorki: Pamela Bosak, Karolina Graca
Pomoc naukowa: dr Katarzyna Słoboda