Międzynarodowy Dzień Tańca w Krakowskim Centrum Choreograficznym

Międzynarodowy Dzień Tańca w Krakowskim Centrum Choreograficznym

W związku z Międzynarodowym Dniem Tańca przypadającym na 29 kwietnia, chcielibyśmy zaprosić wszystkich miłośników i przyjaciół tańca do wspólnej celebracji nieco wcześniej, w sobotę 27 kwietnia podczas Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER! Oczywiście zapraszamy serdecznie na cały festiwal, który trwa od środy, ale sobotę będącą kumulacją SPACERU potraktujmy szczególnie.

Od samego rana będziemy testować taniec współczesny w praktyce – na warsztatach dla osób początkujących oraz tych bardziej zaawansowanych (https://nck.krakow.pl/kcc/festiwalspacer/warsztaty/). Zachęcamy Was serdecznie do wzięcia udziału w wyjątkowych zajęciach z Imre Vass, Lee Brummer, Tomkiem Pomersbachem oraz Pawłem Koniorem.

Nieco później spotkamy się przed budynkiem Nowohuckiego Centrum Kultury na Open Band Practice, będącym wspólną praktyką ruchową, improwizacją prowadzoną przez członkinie The Yonis: Charlotte Mclean i Monikę Szpunar (wstęp wolny). Będziemy świętować wyjątkowość i indywidualności każdego uczestnika przy dużej ilości dobrej zabawy i pozytywnej energii. Nie musicie się zapisywać, żeby wziąć udział w OBP, a jeśli się trochę wstydzicie, to równie dobrze można przyjść i tylko popatrzeć. Widzimy się o godz. 19:00 na skwerze przed NCK (trzymajcie kciuki za pogodę).

O godz. 20:00 na Scenie NCK zaprezentuje się iCoDaCo – International Contemporary Dance Collective ze spektaklem „it will come later”. Bardzo cieszy nas to, że w dniu kiedy celebrujemy święto tańca, możemy pokazać Wam spektakl o wielu walorach artystycznych, jak i wspaniałym założeniu produkcyjnym.

Spektakl “it will come later” powstał w ramach projektu 2018-2020 z partnerami ze Szwecji, Walii, Węgier, Hongkongu i Polski przy wsparciu lokalnych i krajowych organizacji oraz programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa. Spektakl miał premierę podczas BalletOFFFestival, 22 listopada 2018. Ale to nie jedyny powód, dla którego ten projekt jest ważny.

Co dwa lata nowy międzynarodowy kolektyw choreografów i artystów tancerzy gromadzi się, tworząc fascynujące mikrospołeczeństwo (kreatywną społeczność), które funkcjonuje jako symboliczna reprezentacja makrokosmosu (świata, w którym żyjemy). Czerpiąc wiedzę i inspiracje ze społeczno-politycznej rzeczywistości każdego kraju reprezentowanego przez kolektyw, tworzą nową produkcję w ramach kilku rezydencji, których gospodarzami są reprezentowane kraje. Idea zgromadzenia różnorodnej grupy artystów, którzy nie są do siebie podobni i ułatwienia im wspólnego procesu tworzenia nowego dzieła zrodziła się wśród ambicji dyrektorów ilDance, Lee Brummer i Israela Aloniego, którzy chcieli zademonstrować, że osoby całkiem odmienne mogą nie tylko koegzystować ze sobą w sposób neutralny, ale również konfrontować swoje różnice i wykorzystywać je na rzecz kreatywnego i produktywnego procesu tworzenia autentycznej sztuki, która ma znaczenie. W czasach, w których różnice pomiędzy poszczególnymi osobami i społeczeństwami są przyczyną niesamowitego zniszczenia i krzywdy na świecie, projekt artystyczny proponujący i udowadniający realność zgoła odmiennej rzeczywistości wydaje się pilnie potrzebny.

Idea projektu iCoDaCo 2018-2020 wpisuje się również w przesłanie Karimy Mansour, która jest autorką orędzia na Międzynarodowy Dzień Tańca 2019. Zachęcamy Was serdecznie, żebyście się zapoznali z tekstem egipskiej tancerki, choreografki i pedagożki http://www.taniecpolska.pl/aktualnosci/show/7242

Oprócz wydarzeń, które wchodzą w skład programu Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER zachęcamy do nieformalnych spotkań tego dnia w Nowohuckim Centrum Kultury. Przygotujemy dla Was specjalną strefę z dobrą muzyką w Bistro Marchewka i mamy nadzieję, że zechcecie spędzić tę sobotę z nami.

Współpracujmy, rozmawiajmy, żeby znaleźć wspólne rozwiązania i spotykajmy się w różnorodnym gronie nie tylko na Dzień Tańca!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca jesteśmy partnerem pierwszej edycji akcji TańczyMy organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca.