Warsztaty choreograficzne z Samirem Calixto

Warsztaty choreograficzne z Samirem Calixto

Drodzy Tancerze! Przedstawiamy kolejną propozycję warsztatową. Naszym następnym gościem będzie Samir Calixto, brazylisjki tancerz i choreograf, który w dniach 19 oraz 21 maja poprowadzi warsztaty choreograficzne: REPERTUAR/KOMPOZYCJA.

19.05.2015 (wtorek) oraz 21.05.2015 (czwartek) w godzinach 11:00-14:00
cena: 80 zł jeden dzień / 140 zł dwa dni

Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim.

regulamin
karta zgłoszenia

Warsztaty odbędą się w ramach współpracy organizacyjnej Krakowskiego Centrum Choreograficznego-Nowohuckiego Centrum Kultury oraz Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy Międzynarodowym Festiwalu Tańca Współczesnego KROKI.

WARSZTATY CHOREOGRAFICZNE Z SAMIREM CALIXTO
REPERTUAR/ WARSZTAT Z KOMPOZYCJI
“LOOSING PARADISE – MOVEMENTS BEYOND HEAVEN AND HELL”

4 Seasons – Rehearsal Clip I from Samir Calixto on Vimeo.

Podczas warsztatu choreograf skupi się na głównych czynnikach kreatywnych, które wykorzystywał przy swojej ostatniej produkcji „Raj utracony” opartej na poemacie epickim Johna Miltona.

Pracując z Calixto performerzy są zaangażowani zarówno fizycznie, jak i psychicznie oraz emocjonalnie. Zanurzają się kompletnie w świecie, gdzie wewnętrzne impulsy spotykają silną fizyczność.
Aby zrozumieć sposób pracy, uczestnicy warsztatów będą prowadzeni w celu zbadania niekonwencjonalnych tekstur fizycznych, zmieniając swoje przyzwyczajenia poprzez serie intensywnych ćwiczeń. Następnie będziemy mieli okazję zbadać jak niektóre z kluczowych motywów z książki Miltona mogą wpływać na unikalny i osobisty materiał ruchowy. Na końcu warsztatu uczestnicy pozbierają powyższe doświadczenia i zaaplikują je do oryginalnego materiału ze spektaklu.

Samir Calixto urodził się w Sao Paulo (Brazylia) w 1978 r. Zanim rozpoczął karierę taneczną, zdobywał doświadczenia w innych dziedzinach sztuk performatywnych. Już w wieku 14 lat angażował się jako performer w grupy teatralne, występujące w całym kraju, a jego zainteresowanie sztuką rosło w miarę kontaktu z inspirującymi ludźmi. Jako siedemnastolatek uzyskał oficjalny tytuł aktora. Później podjął poszukiwania w celu głębszego zrozumienia tworzenia sztuki, dlatego też edukował się w różnych dyscyplinach. Studia obejmowały m.in. kierunek „teatr” (Dramatic Art. School) na Uniwersytecie Sao Paulo oraz śpiew klasyczny w Konserwatorium Miejskim Sao Paulo. W obszarze tańca pracował dużo jako samouk, eksplorując różne techniki w pobliskich studiach tańca i otrzymując wsparcie od wielu świetnych artystów, z którymi miał kontakt. Za swój debiut solowy – „Eros” dostał pierwszą nagrodę na Festiwalu Nascente/ Abril w 1999 r. Od tego momentu Samir angażuje się w wiele multidyscyplinarnych projektów.
Po przeprowadzce do Europy w 2004 r. Samir rozpoczął na dobre swoją karierę taneczną, współpracując z bogatą Holenderską i europejską sceną, a także spotykając ważnych ludzi mających duży wpływ na jego przyszłą pracę. Calixto jako freelancer wyprodukował spektakl „Wash Me Up” i został finalistą Best Dance Solo Competition w Lipsku (koordynacja: Alain Platel). Następnie pracował w Korzo Theatre, Danswerkplaats Amsterdam oraz w innych miejscach jako artysta niezależny. Przez ostatnie dziesięć lat Samir rozwijał swoją pracę choreograficzną głównie w Holandii. Jego kreacje to „Grondzaken” z 2007 r. (we współpracy z Wilma Marijnissen), „Beating Hollow” z 2009 r. (druga nagroda na Jur Naessens Prijs). Jego „Winterreise Tetralogy”, które miało premierę podczas Holland Dance Festival w 2012 r. było jednym z najlepiej przyjętych spektakli fesitwalu. W 2013 r. jego choreografia „4 Seasons” została nominowana do ZWAAN – najbardziej prestiżowej holenderskiej nagrody dla tańca, jako jedna z najbardziej imponujących produkcji tego roku. Ostatnie doświadczenia sceniczne Calixto obejmują festiwale i teatry w Holandii, we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Senegalu, Szwajcarii, Czechach, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Norwegii.