Rezydencja kolektywu REWERS

W ramach inicjatywy Krakowskiego Centrum Choreograficznego „Taniec w procesie” gościmy w naszym studio nieformalny kolektyw REWERS. Kolektyw tworzą dwie tancerki i choreografki Marta Stępień i Zuzanna Nir. Marta, Zuzanna oraz Marcin Janus (muzyka) pracują nad nowym spektaklem o roboczym tytule „Here, Ma, You take it”, którego premiera jest planowana na czerwiec 22’ podczas festiwalu Cyrkopole we Wrocławiu. Trzymamy kciuki za ich proces przygotowań!

REWERS powstał jako nieformalny kolektyw ruchowy w 2021 podczas wzajemnej wymiany doświadczeń ruchowych na sali. W ramach jego działań Marta Stępień i Zuzanna Nir organizują serię warsztatów skupionych wokół tańca współczesnego i szeroko pojętej pracy z ciałem. Teraz kolektyw rozpoczyna pracę nad procesem twórczym duetu pod roboczym tytułem „Here, Ma, You take it”, którego punktem wyjścia są archetypiczne boginie i szeroko pojęta kobiecość.

Marta Stępień

Ukończyła prywatną Szkołę Baletową „Capitol” we Wrocławiu. Jako uczennica brała udział w spektaklach Opery Wrocławskiej tj. „Dziadek do Orzechów”, „Kopciuszek”. Stypendystka Prezydenta Miasta Wrocławia za osiągnięcia w dziedzinie kultury (2008,2009). Absolwentka kierunku taniec Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Swoją edukację kontynuowała w Wielkiej Brytanii w London Contemporary Dance School, na kierunku „Developing Artistic Practice”, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuki. Od 2019 roku związana z Follow Through Collective w Londynie, gdzie pracuje przy projektach z pogranicza tańca, performansu oraz filmu. Artystka platformy „Inklingroom”, tworzącej eventy łączące muzykę techno z tańcem współczesnym. Jako performerka współpracowała między innymi z takimi artystami jak: Paulina Wycichowska, Seke Chimutengwende, Leila McMillan, Greta Gauhe, Keity Pook, Florence Peak, Eve Stainton, Roman Baca, Tim Casson. Wraz z Zuzanną Nir współtworzy kolektyw ruchowy REWERS.

Równolegle do pracy twórczej i wykonawczej, Marta działa jako pedagog. Prowadzi regularne zajęcia z tańca współczesnego, klasycznego oraz improwizacji „Tańce z Martą”. Jest również nauczycielem w Młodzieżowej Akademii Musicalowej, gdzie pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Processed with VSCO with c1 preset

Zuzanna Nir

Absolwentka studiów drugiego stopnia (kierunek Choreografia) na Akademii Muzycznej w Łodzi (wynik celujący) oraz kierunku Taniec w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem). Od 2017 roku współpracuje z Kolektywem Kejos The-At-Er jako performerka i choreografka, z którym tworzy spektakle nowego cyrku łączące sztukę z cyrkową z innymi dziedzinami, jak teatr czy taniec (spektakle „Miasto, którego nie było”, „Epitafium Błazna”). Występowała między innymi w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu („Blaszany Bębenek”), w Teatrze Avatar z Legnicy (współpraca jako tancerka i choreografka w latach 2008 – 2020 w różnych widowiskach teatralno-cyrkowych, pokazach fireshow i innych). Tancerka w spektaklu „Trans_miss(i)on” Krakowskiego Centrum Choreograficznego w choreografii Iwony Olszowskiej i Ferenca Fehera. Od 2021 współtworzy kolektyw ruchowy REWERS.
Regularnie uczestniczy w międzynarodowych i ogólnopolskich warsztatach i szkoleniach (m.in. International Dance Week Budapest czy coaching z Wimem Vandekeybus’em „Twin-connection between dancing and acting”), a także w dodatkowych projektach edukacyjnych jak Warsaw Dance Departament. Prowadzi regularne zajęcia i warsztaty z tańca współczesnego we Wrocławiu (m.in. Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA, studio Nurty).